A megkérdezett munkáltatók 10 százaléka növelné az alkalmazotti létszámot 2009 harmadik negyedévében, 14 százalék csökkenést vár, a többség viszont (75 százalék) megtartaná a jelenlegi munkaerőt a Manpower munkaerőpiaci előrejelzése szerint. A szakemberek szerint két oka lehet annak, hogy négyből három munkaadó azt jelezte, nem kíván személyi változtatásokat eszközölni a következő negyedévben: lehet kivárás, vagy a munkáltatók a piaci körülmények esetleges változására számítanak.
Ha a magyar iparágakat szeretnénk összehasonlítani, a köz-, szociális és egyéb közösségi szolgáltatások területén a legbizakodóbbak, a nettó munkaerőpiaci mutató itt plusz nyolc százalék, vagyis ennyivel növekedhet a dolgozók létszáma. A gyáriparban ezzel szemben a mutató mindössze mínusz tíz százalék, ami megfelel az ebben a szektorban Európa-szerte tapasztalható általános csalódottságnak.
A nagy- és kiskereskedelem szintén meglehetősen visszafogottan látják a következő negyedévet a foglalkoztatási mutató szempontjából. De a turizmusban, vendéglátásban tevékenykedő munkaadók is meglehetősen negatív munkaerőpiaci trendre számíthatnak.
Budapesten nem csökken a foglalkoztatás
A legerősebb regionális előrejelzés a budapesti munkáltatók körében tapasztalható, itt az alkalmazási ütem stagnálni fog a harmadik negyedévben. Regionális szinten a legnagyobb visszaesés az észak-alföldi térségben várható, itt kilenc százalékkal esett vissza a mutató, tehát az itteni munkaadók igen pesszimistán látják a következő negyedévet. Észak-Magyarországon is komoly nehézségekre számíthatnak az álláskeresők a következő negyedévben mínusz hat százalékkal.
Míg korábban leginkább a nyugat-dunántúli cégeknél dolgozók voltak veszélyben, ahol sok nemzetközi cég tevékenykedik, addig szépen lassan haladt a válság kelet felé – mondta Kiss Judit. Hozzátette: korábban sok kelet-magyarországi vállalat azt gondolta, hogy el sem fogja érni őket a munkaerő-piaci válság.
Szakmunkásokat kellene képezni
A sajtótájékoztatón elmondták: a munkáltatók 20-30 százaléka még mindig arra panaszkodik, hogy nem tud betölteni bizonyos pozíciókat. Ezek a vállalatok elsősorban szakképesítéssel rendelkező szakmunkásokat keresnek. Mint mondják, oktatási programokkal, átképzési rendszerekkel ezen a területen lehetne javítani a foglalkoztatási mutatókat.
Közölték azt is, hogy Nyugat-Magyarországon ismét megnőtt az érdeklődés a munkaerő-kölcsönzés iránt, ami pozitív jel, hiszen ezt olyan vállalatok is jelezték, akik korábban még a saját állományukból is küldtek el embereket.
A válság – munkaerő-piaci szempontból - egyaránt érinti a nemzetközi és hazai tulajdonban lévő cégeket, a kkv-kat és a multikat is. Mint közölték, egyes vállalatok helyzete sokkal inkább attól függ, hogy milyen piacokat szolgálnak ki. A szakértők szerint a mostani helyzetben nem helyes megoldás a kivárás sem, ehelyett az előregondolkodással és a gyors cselekvéssel lehet kivédeni a negatív hatásokat: a fájdalmas döntéseket is minél hamarabb meg kell hozni, mert ez vezethet a gyorsabb gyógyuláshoz.
Kovács Zita