"Harminc éve a legnagyobb mértékű javulást tapasztaltuk az üzleti kilátások terén" - mondta Martin Wansleben, a DIHK ügyvezető igazgatója. A legerőteljesebb ösztönző hatást az export növekedése, a termelő javak iránti belső kereslet javulása, valamint a "meglepően robusztus" foglalkoztatás fejti ki, ellentételezve a lakossági fogyasztás csökkenését. A DIHK szerint a fellendülésre a legnagyobb veszélyt az jelenti, hogy a vállalatok nehézségekbe ütköznek az exportjuk iránti növekvő kereslet kielégítéséhez és a beruházásaikhoz szükséges finanszírozási források előteremtésekor.
A görög költségvetési deficit túllépés okán kialakult szélsőséges devizaárfolyam ingadozás szintén veszélybe sodorhatja a német gazdasági fellendülést. Szintén aggodalomra adhat okot az energia- és nyersanyagárak emelkedése, az alacsony kapacitás kihasználás, valamint a béremelési követelések.
A felmérésben a megkérdezettek 26 százaléka várta a helyzet javulását, szemben a tavaly ősszel összeállított előző felmérés 24 százalékos arányával. A helyzet rosszabbodását a megkérdezettek 21 százaléka várta, kevesebb az előző 24 százaléknál. Változatlan helyzetet 53 százalék vár 52 százalék után. A vállalatok jobb véleménnyel vannak jelenlegi üzleti kilátásaikat illetően is. 24 százalékuk értékelte helyzetét jónak az előző felmérés 20 százalékos aránya után. A helyzet 24 százalék szerint romlott a korábbi 30 százalék helyett. A helyzetével megelégedett vállalatok aránya 52 százalékra javult 50 százalékról.
A DIHK előrejelzése szerint a német GDP az idén 2,3 százalékkal emelkedik, szemben a kormány 1,4 százalékos növekedési előrejelzésével és saját korábbi 2,0 százalékos előrejelzésével. A legnagyobb mértékben az export kilátásai javultak. "Ismét az export lesz a legnagyobb európai gazdaság motorja" - fogalmaz a DIHK. Az export aktivitásuk növekedését jelző vállalatok aránya 37 százalékra emelkedett 29 százalékról, változatlan helyzetre pedig 50 százalék számít 49 százalék után. Az export visszaesésére mindössze 13 százalék számít 22 százalék után. A DIHK az idén 8,5 százalékos német export növekedést vár a 2009-es 14,7 százalékos visszaesés után.
A megkérdezett vállalatok 21 százaléka tervez beruházást az elkövetkező hónapokban, míg az előző felmérésben mindössze 16 százalékuknak állt szándékában. Beruházási terveit 27 százalékuk mérsékelte az előző felmérés 33 százalékos aránya után.
Javultak a foglalkoztatási kilátások, de még mindig többen készülnek elbocsátásokra mint új dolgozók felvételére. A megkérdezettek 12 százaléka tervez felvételt az előző 10 százalékos arány után, elbocsátásokra pedig 21 százalékuk készül 25 százalék után. Alkalmazottai számát 67 százalék kívánja megtartani 65 százalék után.
A DIHK a munkanélküliek számát 3,6 millióra becsüli az idén Németországban a tavalyi 3,42 millióval szemben. A munkanélküliség növekedésével párhuzamosan a lakossági fogyasztási kiadások az idén 0,5 százalékkal csökkennek a tavaly 0,4 százalék után.
MTI