Ezzel a Petrobras piaci tőkeértékét tekintve már az amerikai ExxonMobil és a kínai PetroChina után következik.
Kiterjedt part menti olajkészleteinek feltárására és kitermelésére a világ eddigi legnagyobb részvénykibocsátásával gyűjtött tőkét a Petrobras: a 115 milliárd reálos, közel 70 milliárd amerikai dolláros kibocsátás rendkívül nagy befektetői érdeklődést vonzott.
A tőkegyűjtés az évtized egyik legnagyobb olajipari felfedezéséhez kapcsolódik, becslések szerint 50 milliárd hordónyi kitermelhető olajat rejt a tenger a brazil partoknál. Az összesen 224 milliárd dolláros ötéves beruházási tervhez ugyanakkor nem lesz elég a piacok mostani megcsapolása, a Petrobrasnak jelentős hiteleket is fel kell vennie, illetve további kibocsátásokkal kell tőkét gyűjtenie. Elemzők szerint még 50 milliárd dollárra lesz szüksége ily módon.
A tenger alatti olajmező feltárásával a Petrobras jelenlegi 14 milliárd hordós kitermelhető olajtartaléka megháromszorozódhat.
Ugyanakkor a kitermelési terv nagy feladatok elé állítja a céget: az olajmező Brazília délkeleti partvidékétől mintegy 185 kilométerre fekszik, négy kilométer mélyen a tenger talapzatában.
A brazil állam - amely 40 százalékos részesedéssel rendelkezik az olajtársaságban - a mostani kibocsátásból 43 milliárd dollárnyi részvényt jegyzett, ezért cserébe több milliárd hordónyi kitermelhető olajat kap. A Petrobras piaci tőkeértéke 150 milliárd dollárra tehető.
Luiz Inácio Lula da Silva brazil elnök Brazília felemelkedésének, a szegénység leküzdésének zálogaként tekint a kitermelési projektre. Az olajágazat már most a brazil GDP 10 százalékát adja.
MTI