„Határozottan megmozdult a piac az első negyedévben, mi azt tapasztaltuk, hogy 15 százalékkal nőtt a tranzakciók száma” – mondta el Kühne Kata, az Otthon Centrum ügyvezető igazgatója egy pénteki sajtótájékoztatón.
Érdemes felújítani: akár 40 százalék lehet a különbség
A panelek piacán évek óta megfigyelhető tendencia, hogy keresettebbek a felújított lakások, sok helyen már keresési feltételként is megjelent a vevők részéről a fenntarthatóság – vázolta fel Kühne Kata. A szakember hozzátette: a lakások árai között akár 20-25 százalékos különbség is lehet, ha a külső és a belső felújítás is megvalósult.
A csalási házak esetében a magasabb ár miatt a különbség is nagyobb lehet: akár 40 százalékkal drágább is lehet egy teljes körűen felújított lakás.
„Nem csak a magas rezsiköltségek mellett fontos a hőszigetelés, mivel ilyen esetekben túl kell fűteni a lakást, a falak mentén, a padló közelében hideg lehet. Egy rosszul szigetelt lakást akár 24-25 fokig is fel kell fűteni, hogy jól érezzük magunkat, míg ugyanez egy jó hőszigetelés esetén 21 fokra csökkenhet” – emelte ki Csokló Gábor, a Masterplast műszaki igazgatója.
Az építőipari szakember szerint egy lakásfelújítás akár jó befektetés is lehet, hiszen 10-12 év alatt megtérülhet az összeg, ráadásul a lakások értékét is növeli. „Sajnos Magyarországon kevesen végeznek komplex felújítást, inkább csak hozzányúlnak bizonyos dolgokhoz, pedig fontos lenne egy átgondolt teljes felújítás” – vázolta fel Csokló Gábor.
„Általános tendencia, hogy a felújításokat próbálják minél inkább elodázni az emberek, pedig a felmérés azt mutatja, hogy egy megfelelően felújított lakóépületet gyakorlatilag feleannyi idő alatt lehet értékesíteni” – tette hozzá az Otthon Centrum ügyvezető igazgatója.
Válogatósabbak a vevők
Kühne Kata szerint az első negyedévben tapasztalt élénkülés több dolognak volt köszönhető: egyrészt a halasztott vásárlók jelentek meg a piacon, másrészt az év elején végrehajtott illetékcsökkenésnek is voltak pozitív hatásai. Az év első hónapjaiban több volt a hitelre vásárló ember a piacon, a készpénzes vevők pedig továbbra is ott vannak.
„A választások közeledtével mindenkiben egyfajta pozitív várakozás alakult ki, az év második felében várnak konkrét lépéseket az új kormánytól, hogy ezeket a várakozásokat alátámassza” – mondta az Otthon Centrum ügyvezető igazgatója.
A szakember szerint az elmúlt másfél évben az figyelhető meg, hogy a vásárlók egyre tudatosabbá válnak, nem ritkán 50-60 ingatlant is megnéznek a döntés előtt. Emellett egyre fontosabb lett az értékállóság, a fenntarthatóság. „A vevők most a tulajdoni lap és az alaprajz mellett a lakás rezsiszámláira is kíváncsiak a vásárlás előtt” – vázolta fel Kühne Kata.
A szakemberek szerint azonban egyre inkább előtérbe kerül az alacsony rezsiköltség mellett a lakóérzet javítása is, sokan nem csak az alacsonyabb rezsi, hanem a magasabb komfort miatt újítják fel lakásukat.
Inkább a használt lakás kell
A negatív gazdasági hangulat eredményeként az otthont keresők az elmúlt időszakban inkább preferálták a használt ingatlanokat, mint az újépítésű lakásokat. A használt ingatlanok mintegy 60 százaléka pedig a nem felújított épületek közé tartozik.
Kühne Kata a sajtótájékoztatón kiemelte: a korábbi években az általuk értékesített lakások 75 százaléka volt használt, 25 pedig új, a tavalyi év második felében ez az arány 80-20-ra változott, majd az idei év első felében tovább mérséklődött az újépítésű lakások aránya, most valahol 85-15 százalék körül lehet.
Beke Károly
Menedzsment Fórum