Ruck János elmondta: a megállapodás része annak, hogy a kormány mintegy 30 milliárd forintos programot hirdetett a hazai élelmiszeripari cégek megsegítésére, és ennek alapján - tudomása szerint - az egyik elsők között kapták meg a hitelhez szükséges állami garanciát.
A húskombinát korábban azért került likviditási válságba, mert a tavalyi év utolsó negyedévében, illetve az év első felében drasztikusan megnövekedett a külföldi alapanyagok beszerzési ára, amelyet nem tudtak érvényesíteni az értékesítés során.
A húsipari cég tulajdonosa, a nádudvari központú HAGE Zrt. ugyan időközben 700 millió forinttal megsegítette a társaságot, ám ennek ellenére a vállalat reorganizációjához szükség van erre a hitelre.
A vezérigazgató jóval korábban számított a hitelgaranciára, ám a tárgyalások végül azért húzódtak el, mert az állami akcióhoz "kőkemény feltételeket" szabott az MFB.
A húskombinát tavalyi árbevétele elérte a 8,5 milliárd forintot, és termékeinek 80 százalékát a hazai piacon értékesítették, míg a fennmaradó részt elsősorban Oroszországba, Angliába és Németországba szállították. A patinás cég elsősorban szárazárut, közöttük a Gyulai- és Csabai kolbászt állítja elő, de a sertésmájas vonatkozásában piacvezetőnek számít, birtokolja a hazai eladások 30 százalékát.
A forgóeszközhitel segítségével a vállalat tovább tudja racionalizálni a termelését, több olyan üzemegységet is bezárhat, amelyek nem feltétlenül szükségesek a termelés volumenének a fenntartáshoz, és eddig feleslegesen emelték a költségeket.
Az idei értékesítései terv mindazonáltal 500-600 millió forinttal kevesebb bevétellel számol, mint a tavalyi, mert az év első néhány hónapjában nem sikerült minden vásárlói igényt kielégíteniük.
MTI/Menedzsment Fórum