Új fogalommal ismerkedhetnek meg a szakemberek, amely fontos foglalkoztatáspolitikai eszköz lehet a jövőben. Ennek célja a leghatékonyabban gazdálkodni a munkaerővel – menet közbeni képzéssel.
Az európai uniós csatlakozás küszöbén vagyunk, és minden olyan foglalkoztatási eszköz, amit az Európai Unió minősített és Best Practice programnak tartott és kipróbálták a tagállamok, azok számunkra is figyelemreméltóak, az állás-rotáció is. Ilyen Dánia Best Practice programja, gyakorlatilag egy olyan foglalkoztatási forma, amely a munkaviszonyban lévő dolgozóknak a képzését, továbbképzését úgy segíti elő, hogy kiemeli a munkából, gyakorlatilag a fizetésükért ők elvégzik a képzési programot, amit a vállalat számukra előír, és hogy ne legyen a vállalatnak kiesése a termelésben, helyükre előre kiképzett munkanélkülieket rakunk. Tehát gyakorlatilag egy álláson két ember dolgozik.
Az állás-rotációnak az is ad aktualitást, hogy az Európai Unió nagyon magasan, mintegy 70 százalékban jelölte meg 2010-ig a tagállamai számára a foglalkoztatási szintet, Magyarország ezt ma 54-55 százalékkal teljesíti. Nyugat-Magyarország egy kicsit jobban áll, megközelíti a 60 százalékot - számolt be a Magyar Rádió.
Szakemberek szerint a 60 százalék fölé a magyar foglalkoztatási szint csak az atipikus foglalkoztatások segítségével mehet, gondolunk itt a részmunkaidős foglalkoztatásra, a távmunkára és többek között az állás-rotációra is. Tehát ez az atipikus foglalkoztatási forma ezért is lényeges és aktuális ma Magyarországon.
Az állás-rotáció ellenzői azt mondják, hogy ez egy drága eszköz. Helyesebb úgy fogalmazni, hogy nem egy olcsó eszköz, de a foglalkoztatáspolitikai eszközök között nem a legdrágább. Tehát ma egy munkahelyteremtés, például a központi munkahelyteremtő programoknál egy millió forintot ad, sőt rehabilitációs munkahelyteremtésre ennél még többet is. 600-700 ezer forint volt ez a munkahelyteremtés azoknak az embereknek, akik álláshoz jutottak, mindenesetre a nemzeti fejlesztési tervnek a céljai, ami a humánerőforrás-fejlesztés terén megfogalmazódtak, azt viszonylag az állás-rotáció eszközével, mint eszközzel nagyon jól lehet teljesíteni.
Természetesen a fejlesztési tervben nincsen bent ez az állás-rotáció, de az állás-rotáció nem egy cél, hanem egy eszköz. Eszköz mondjuk a hátrányos helyzetű munkaerő-piaci réteg munkába helyezésére. Perspektivikusan hosszú távon ez egy olyan eszköz, amivel számolnunk kell.
Állás-rotáció a hatékonyabb emberi erőforrás-gazdálkodásért
Új fogalommal ismerkedhetnek meg a szakemberek, amely fontos foglalkoztatáspolitikai eszköz lehet a jövőben. Ennek célja a leghatékonyabban gazdálkodni a munkaerővel - menet közbeni képzéssel.