A pénzügyi és gazdasági válság nyomán sorozatosan bejelentett létszámleépítések és a munkanélküliség emelkedése elleni munkabeszüntetést szerda este 20 órakor a vasutasok kezdték meg, az éjszaka folyamán egyetlen belföldi és nemzetközi vonat sem indult el.
Az Állami Vasúttársaság (SNCF) tájékoztatása szerint napközben a belföldi vonalakon a vonatoknak átlagosan harminc százaléka jár, de a vidéki városok között egyetlen szuperexpressz (TGV) sem közlekedik. A London, Brüsszel és a német városok felé induló nemzetközi vonatokat azonban nem érinti a munkabeszüntetés.
A Párizst elővárosaival összekötő helyiérdekű vasutaknak (RER) csak a 35 százaléka, a fővároson belül viszont a metrók 75 százaléka, a buszoknak pedig 85 százaléka jár. Párizs mellett 76 város tömegközeledési dolgozói csatlakoztak a sztrájkhoz.
A párizsi repülőtereken az előrejelzéseknek megfelelően alakult a helyzet. A légiirányítók valamennyi szakszervezete részt vesz a megmozdulásban, ezért a francia polgári légiközlekedés központi igazgatósága (DGAC) a késések elkerülése érdekében azt kérte a légitársaságoktól, hogy a párizsi Orly repülőtérről induló vagy oda érkező járataiknak harminc százalékát, a Roissy CDG-n pedig járataik tíz százalékát töröljék.
Az Orlyról - ahol végül a járatok 35 százalékát törölték - átlagosan egyórás, a Roissy-ról pedig félórás késéssel indulnak a repülőgépek. A felszállást azonban a párás idő is nehezítette délelőtt Párizsban. A tengerentúlra induló járatok esetében azonban nincsenek fennakadások.
A járműforgalomban nem alakultak ki dugók, és a párizsi körgyűrűn is "csak" 135 kilométeren kellett lassítaniuk a gépkocsivezetőknek, ami kevesebb, mint egy átlagos munkanapon. Az általános sztrájkot a különböző felmérések szerint a közvélemény 70-75 százaléka "támogatja" vagy "szimpatizál" vele, ami alapján feltételezhető, hogy a lakosság nagy része felkészült a francia média által csak "fekete csütörtökként" beharangozott országos megmozdulásra.
A pályaudvarokon viszonylag kevés embert látni, a városokban sokan biciklivel, rollerral, görkorcsolyával indultak el reggel a hideg időjárás ellenére vagy egyszerűen szabadságot vettek ki, és otthon maradtak.
A közlekedési dolgozók mellett azonban valamennyi szektor a köz- és magánszférában egyaránt sztrájkol: üzemek, bankok zárva tartanak, a közszolgálati médiumok nem sugároznak adást, de elsősorban a reformok ellen külön is tiltakozó oktatási, postai, igazságügyi és egészségügyi dolgozók csatlakoztak a felhíváshoz.
A Franciaországban ritkán egységes és kevés taglétszámú szakszervezetek ezúttal - a vásárlóerő, a fizetések és a munkahelyek védelmében - mind összefogtak és arra számítanak, hogy Nicolas Sarkozy államfő hivatalba lépése óta a legjelentősebb országos tiltakozási napra kerül sor országszerte.
A nap folyamán kétszáz településen várhatóak utcai felvonulások, ahova több százezer embert várnak, a legjelentősebb tüntetés délután 2-kor kezdődik Párizsban. A megmozdulással elsősorban a kormány és a munkáltatók figyelmét kívánják felhívni a szervezők a fizetésből élők helyzetére.