
A kormány a MÁV és a terézvárosi önkormányzat közös pályázatát hozta ki győztesen a kormányzati negyed új helyszínére kiírt pályázaton, így a Nyugati pályaudvar mögötti területre költözik majd a kabinet.
A Kincstári Vagyon Igazgatóság az építkezésre vonatkozó tendert várhatóan még idén, de legkésőbb 2007 első negyedévében írja ki, ennek legfőbb esélyese értesüléseink szerint a TriGránit ZRt. Nyúl Sándor, a társaság operatív vezérigazgatója az mfor.hu érdeklődésére megerősítette, hogy indulni fognak a pályázaton. A mostani tervek szerint 2009-ben már az új helyen "ver sátrat" a kabinet.
Azt már korábban tudni lehetett, hogy mind a kormány, mind a fővárosi önkormányzat a Nyugati-térségét favorizálja. A terület előnyei közé tartozik, hogy ide fut majd be a Ferihegy Express, valamint szükség esetén a Parlamenthez vezető kéregvasút is kialakítható.
MÁV-, állami és TriGránit-tulajdon
A hídtól északra, a sínektől a Váci út felé eső, a TriGránit-vezér Demján Sándor érdekeltségébe tartozó területre szolgáltató funkciókat terveznek: piaci alapon működő hotelt, konferenciaközpontot, kereskedelmi, szolgáltató, vendéglátó és kiállító egységeket. Igaz, a minisztériumok számára helyt adó irodaegyüttes már állami területen fog felépülni. Demján egyébként a TriGránit Zrt.-vel és a Pólus Holdinggal külön-külön is pályázott a West End II-es ütemeként ismert területen a kormányzati negyed megépítésére.
A térség mellett szólt az is, hogy szomszédos a diplomatanegyeddel és a Városliget is közel van, ráadásul beépítésével eltűnik majd a Belváros mellől a "rozsdanegyed".
Az ígéretek szerint a projekt megvalósításával európai szintre fejlesztik Pest egyik központi régióját. "Biztosak vagyunk abban, hogy a kormányzati negyed felépülése nyomán fellendül a környék, több vásárlót vonz majd, és így emelkedni fog a Westend üzleteinek forgalma is" - fejtegette kérdésünkre a további lehetséges következményeket Nyúl Sándor.
Magánberuházók építik a negyedet
Az új negyedet, mint ahogy azt Szilvásy György kancelláriaminiszter korábban elmondta, nem a kormány építteti. Tehát nem az adófizetők pénzén készül el, hanem magánberuházás keretében, a kormány pedig bérbe veszi majd az irodákat. A kancelláriaminiszter szerint a bérleti díjnak kisebbnek kell lennie a jelenlegi épületek fenntartási költségénél.
Az eddig használt, irodaépületnek alkalmatlan, de jelentős építészeti értéket képviselő minisztériumi épületeket az állam értékesíti. Az első körben eladni kívánt ingatlanokból 100 milliárd forint körüli bevétel várható, amit a kormány az államadósság csökkentésére fordít. A kormányzati intézmények új negyedben való elhelyezése éves szinten ugyancsak jelentős, mintegy 10 milliárd forintnyi megtakarítást jelent majd a kabinet ígérete szerint.
Menedzsment Fórum