Még augusztus elején publikálta az Ecostat Málnássy András tanulmányát, melyben a hazai távhőszolgáltatás helyzetét elemezte. A szakember szerint mostanra versenyképes lett a távfűtés, azonban még lenne min javítani akár a megújuló energiaforrások nagyobb arányú felhasználásával, akár olcsóbb fűtőanyagokkal.
Nem a panelprogram a megoldás
2010 elején a korábbi 18 százalékról 5 százalékra csökkent a távfűtés áfája hazánkban. Ennek köszönhető, hogy a Főtáv felmérése szerint Budapesten már versenyképes ez a fűtési mód, sikerült ledolgozni a korábbi 15-25 százalékos ár-versenyhátrány nagy részét.
Az áfacsökkentés mellett az utóbbi években a panelprogramok kaptak nagy visszhangot. "Ezek mindenképpen fontos beruházások, rengeteg energiát lehet velük megtakarítani, de szerintem más területekre kellene fókuszálni: egyrészt a kapcsolt erőművek hatékonyabb üzemeltetése, másrészt pedig a megújuló energia arányának növelése lenne fontos" - mondta az mfor.hu kérdésére Málnássy András, az Ecostat elemzője.
Az elmúlt években elterjedt, hogy néhány társasház levált a Főtáv rendszeréről és gázkazánnal egyedileg oldotta meg a távfűtést. Az Ecostat szakembere szerint ez sem feltétlenül jelent megoldást, mert ezzel csak nő hazánk gázfüggősége, ráadásul középtávon nem biztos, hogy költséghatékony a leválás.
Bizonyos veszteséget muszáj lenyelni
A drága távfűtés oka többek között az volt az utóbbi években, hogy a rendszerben rengeteg veszteséghő keletkezett. Málnássy András tanulmánya szerint jelenleg Magyarországon 8-12 százalék a veszteséghő aránya, de ezt 6-8 százalék alá nem is lehetne leszorítani.
"Vannak olyan technológiák, melyekkel le lehetne szigetelni úgy a csöveket, hogy sokkal kevesebb legyen a veszteséghő, de ezek a beruházások nem térülnének meg" - véli a szakember. Szerinte ez olyan költség, amit muszáj lenyelni a fogyasztóknak: ugyanúgy, ahogy az áramtermeléskor, a távfűtéskor is keletkezik ilyen természetes veszteség.
"A panelépületek magas hőfelhasználása a takarékosságra való törekvés hiányából, a túlfűtésből és az elégtelen hőszigetelésből fakad. Az épületek állaga, a leromlott hővédelem, az esetlegesen szabályozhatatlan fűtési rendszerek megléte viszont nem a távhőellátást minősíti" - állapítja meg a tanulmány.
Megújuló energia, olcsóbb fűtőanyag
Tanulmányában az Ecostat elemzője lehetséges irányként veti fel a megújuló energiák további támogatását, a jobb hőtermelési hatásfokot és az olcsóbb fűtőanyagot. Ezek mellett Málnássy szerint a távhőszolgáltatóknak szükséges lenne a költségtakarékosság és a szolgáltatásaik bővítése, így például foglalkozhatnának a lakosság által üzemeltetett fűtőeszközök karbantartásával, üzemeltetésével is.
Az Orbán-kormány az Új Széchenyi Tervben lehetőségként vetette fel a termálvíz használatát a távfűtésben, az Ecostat elemzője szerint azonban ez a technológia jelenleg még gyerekcipőben jár hazánkban. Málnássy András szerint elvileg nem okozna problémát a termálvizek használata, nem járna például a fürdővizek elapadásával, ahhoz azonban, hogy ezt tömegesen lehessen alkalmazni, még el kell telnie néhány évnek.
A szakértő szerint a geotermikus energia használata a húsz-harminc éve épült panelek esetében nehezen kivitelezhető, az a megoldás inkább az újépítésű lakóparkokra lehet jellemző. "A megújuló energián belül én inkább fatüzelésű kazánokra, víz- és szélerőművekre, illetve biomasszára gondolok. Elvileg a napkollektorok alkalmazása sem kizárt, Dániában van rá példa, azonban hazai viszonylatban ez nagyon drága lenne" - fejtette ki kérdésünkre az elemző.
A megújuló energiaforrások részarányával kapcsolatban a szakember hozzátette: elvileg 13 százalékos arányt vállaltunk 2020-ra az Európai Unió felé. "Sokak szerint 20 százalék lenne a kívánatos arány, azonban a válság az energetikai beruházásokat is visszavetette, ezért szerintem már az is eredmény lenne, ha ezt a 13 százalékos arányt sikerülne teljesítenünk"- véli Málnássy.
Az Ecostat munkatársa szerint növeli a távfűtés versenyhátrányát egy szabályozási probléma is, melyen enyhíteni kellene a jövőben. Érdemes lenne megvizsgálni, miért jutnak a hazai erőművek lényegesen drágábban gázhoz, mint Nyugat-Európában, azzal is olcsóbbá lehetne tenni a fűtést.
Beke Károly
mfor.hu