Hazai szárnypróbálgatások
A T-Mobile közel két hete éles tesztet folytat néhány belvárosi kerületben, több száz újságíró és ezer civil jelentkező részvételével: ingyenes videohívási lehetőséget és készülékhasználatot kínál a cég. A Pannon GSM egy hete jelentette be, hogy már náluk is működik a fővárosi tesztrendszer. A Vodafone, amely a harmadik frekvenciasávot nyerte az állami UMTS-tenderen, egyelőre még hallgat.
A T-Mobile ezerfős tesztjéből származó információk, az átlagfelhasználók visszajelzései úgy hiányoznak a társaságoknak, mint egy falat kenyér. Egyes vélemények szerint az új rendszerek bevezetése forradalmi változást hoz a mobilkommunikációban, a szkeptikusok szerint viszont semmi érdemleges változásra nem kell számítani.
|
A legfontosabb a felhasználói szokások prognosztizálása. A sávszélesség-növekedéshez kapcsolódó új szolgáltatásokkal új felhasználói szokások fognak kialakulni. Kérdés például, hogy az emberek rászoknak-e a videotelefonálásra.
Egyes országokban már több mint egy éve működik 3G-rendszer. A technika segítségével a felhasználó olyan gyorsan csatlakozhat a hálózatra, amilyen gyorsaságot az ADSL kínált egy fél évvel ezelőtt (384Kbit/s). A népszerűség azon múlik, milyen szolgáltatások jutnak el ezen a sávszélességen keresztül a felhasználókig. Idővel kiderül, lesz-e olyan sikeres, mint a GSM-hívás vagy az SMS.
A mobiltelefonok ekkora sávszélességgel már önálló médiummá válnak, amelyet a sikerért megfelelő tartalommal kell megtölteni, s egyúttal versenyeznie kell a már meglévő orgánumokkal. A videotelefonálás és a letöltések az igazi újdonságai a kísérleti stádiumban lévő 3G mobilozásnak. A többi szolgáltatást: az e-mailt, a tévét, az internetet vagy az mms-t, régebbi készülékekkel is lehetett élvezni.
Tunyogi Henrik