Martin Bartenstein gazdasági és munkaügyi miniszter kedden megjelent rendelettervezete legalizálná a - becslések szerint már mintegy 40 ezer illegálisan alkalmazott - kelet-európai gondozó ausztriai foglalkoztatását. A lehetőség csak a háztartásokra vonatkozik, az idősek otthonaira nem.
Bartenstein a Kurier című napilapnak elmondta, hogy már a tervezet véleményezésének az időszakában sem büntetik meg azokat a családokat, amelyek illegálisan alkalmaznak gondozókat vagy ápolókat. Hangsúlyozta, hogy csak részlegesen nyitják meg a külföldiek előtt az osztrák munkapiacot, és nem látja annak veszélyét, hogy egy évi gondozói munkavégzés után egy külföldi más területeken fog majd munkát vállalni. Az osztrák szabályozás szerint egyéves törvényes munkavégzés után szabadon kereshet munkát egy külföldi Ausztriában.
Hiánycikk az ápoló Ausztriában
A gondozók és ápolók kérdésköre állandó téma az osztrák sajtóban az utóbbi hetekben, miután kiderült, hogy szakértői vélemények szerint már "szükséghelyzet" alakult ki, hazai munkaerőforrásból nem tudják kielégíteni az igényeket. A 8,14 milliós Ausztriában a sajtó már két évvel ezelőtt megkongatta a vészharangot, amikor hírül adta, hogy becslések szerint már akkor mintegy 6-10 ezer ápolónő és ápoló hiányzott a beteg- és idősgondozás területéről.
Az akkori előrejelzések szerint tíz év alatt akár 30 ezerre is nőhet a hiányzó ápolószemélyzet száma. Két évvel ezelőtt 550 ezer ember szorult ápolásra vagy gondozásra, és az egészségügyi összkiadások 10 százalékát fordították ilyen célokra. A szakemberek arra számítanak, hogy 2030-ra 800 ezerre fog nőni az ápolásra, illetve a gondozásra szorulók száma Ausztriában.