4p

Az Európai Unió piacának egységesítésével, a nemzeti hírközlési szabályozások összecsiszolásával és az elavult törvények kigyomlálásával erősítené az EU-s versenyt Viviane Reding telekommunikációs ügyekért felelős biztos. Nem tartja kizártnak azt sem, hogy össz-európai szolgáltatók jönnek létre. A cégek a reformok szükségességével egyetértenek, csak beruházásaik megtérülését féltik.

Viviane Reding (mfor.hu)

Az egész gazdaságra jótékony hatással lehet, ha megerősödik az európai telekommunikációs piac - mondta a Nemzeti Hírközlési Hatóság konferenciáján Viviane Reding, az EU telekommunikációs ügyekért felelős biztosa. Véleménye szerint a távközlési reform eredménye egy egységes belső piac kialakulása lesz, amely így az unió gazdaságát erősíti. Ezen kívül a fogyasztók számára is hasznos lesz az erősödő verseny, hiszen a díjak csökkennek majd, és a "fehér foltok", azaz szélessávú internettel el nem látott területek száma is kevesebb lehet a jövőben.

Reding újraszabályoz

A biztos hozzátette: a "levegő", azaz a frekvenciatartományok felosztása kulcskérdése lehet a szélessávú internet további elterjesztésének, hiszen a vezeték nélküli technológiákkal - mint például a mobilinternet, vagy a Wi-Fi-hez hasonló WiMax technológia - be lehet szórni azokat a területeket is, ahol eddig nem volt internet. Ezeket a frekvenciákat állami hatóságok - mint például az NHH - osztják ki, Európában tehát jelenleg ahány tagállam, annyiféle szabályozás van érvényben.

Viviane Reding ezért úgy látja, hogy a terület megérett a teljes újraszabályozásra. "Az Unió gazdaságának egészére kihat a szélessáv elterjedtsége. A teljes infokommunikációs szektor az EU össztermékének (GDP) öt százalékát adja, ennél is nagyobb jelentőséggel bír, hogy a növekedés negyedének forrása ez a terület" - sorolta az adatokat a biztos.

A cégek figyelmeztetnek 

Az egységes piac hiánya azonban gátolja a növekedést, tette hozzá. "A rádióhullámok nem ismernek határokat" - fogalmazott a biztos. A befektetések számának növelése érdekében ki kell dobni a régi, elavult szabályokat, és ahol lehet bürokratikus akadályok nélkül, úgynevezett deregulációval kell ösztönözni a gazdaság szereplőit a versenyre. A jelenlegi, technológia-alapú szabályrendszer helyett szolgáltatás- és technológiasemleges keretek közé kell helyezni a versenyt.



Hamid Akhavan, a Deutsche Telekom alelnöke, viszont burkoltan üzent Reding asszonynak: az EU által áhított szélessáv-alapú gazdaság csak akkor valósítható meg, ha a hálózatépítő cégek nem érzik veszélyben befektetéseik megtérülését. "Egy olyan új generációs hálózat kiépítése, amely a legmodernebb szolgáltatásokat is képes elbírni, sok pénzbe kerül" - fogalmazott Hamid Akhavan. (Németországban már most megkezdődtt a vita arról, hogy az üvegszálas kábelen alapuló NGN-internet technológiához hozzáférhetnek-e a rendszereket bérlő, a piaci versenyt erősítő alternatív szolgáltatók. Bevételeiket más miatt is félthetik a telekommunikációs szolgáltatók: a mobilszolgáltatók ellenállásával dacolva Viviane Reding verte keresztül az uniós roamingdíj-csökkentést is.)

Kemény csaták várhatók

Hamid Akhavan a cégek szempontjából a rádiófrekvenciák kérdésére is kitért: elmondta, hogy a szabad frekvenciatartományokat mobil tartalomszolgáltatásra (internet, mobil TV) kellene az uniónak felszabadítania, és csak korlátozottan a földfelszíni digitális televíziózás céljaira. Példaként említette, hogy a mobilinternet-használatba fektetni nagyobb GDP növekedést eredményez, mint ha digitális televíziózásra lehetne inkább hasznosítani a frekvenciákat.

Az tehát már most látszik, hogy igen heves konfliktusok várhatók a reform miatt. A 2010 és 2020 közötti időszakra szóló részletes cselekvési tervet még csak most fejezte Viviane Reding, a csatározások azonban már az idei év elején lendületet vettek. Februárban a német kormány ellen indított eljárást Brüsszel, mert a hivatalok szerint nem szabott gátat a Deutsche Telekom piaci egyeduralomra törő magatartásának. Tavasszal pedig az alternatív szolgáltatók kilincseltek, hogy védjék érdekeiket. Viviane Reding a mai konferencián azt mondta: a konfliktusos helyzet még mindig jobb, mint ha senki nem csinálna semmit, és az unió végleg lemaradna a versenyben.

L. Nagy Gábor

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!