Bíróság előtt lesz kénytelen megvédeni az aranyrészvénnyel kapcsolatos jogi szabályozását Olaszország, miután az Európai Bizottság azt a közösségi törvényekkel ellentétesnek találta. Az EU megítélése szerint ugyanis az államot egyes privatizált cégekben különleges jogokhoz juttató értékpapír léte sérti az EU két alapszabadságát: a tőke szabad áramlását és a letelepedés szabadságát.
A magyar szabályozás módosítását kéri az EB
Az EB a magyar szabályozással is elégedetlen, ezért felszólította hazánkat annak megváltoztatására. Az aranyrészvény eddig 31 privatizált cégben juttatta szavazatelsőbbséghez a magyar államot, ami azt jelenti, hogy a társaságok közgyűlésén az állam megvétózhat fontos, stratégiai döntéseket. Az EU-csatlakozási tárgyalásokon a kormány vállalta, hogy a belépésig módosítja a jogszabályt.
Hosszú huzavona után ez év július elsejével új szabályozás lép életbe hazánkban is, ami lényeges változásokat hoz az aranyrészvényre vonatkozó törvényekben. Két lényeges ponton módosít: az alapszabálynak tételesen fel kell sorolnia azon kérdéseket, amelyek esetében a közgyűlési döntéshez az aranyrészvénnyel rendelkező részvényes hozzájárulása kell, ha pedig valamennyi közgyűlési döntéshez szükséges ezen hozzájárulás, akkor ezt tartalmaznia kell az alapszabálynak. Egy korábbi törvényjavaslat szerint ráadásul az állam csak akkor élhetne vétójogával, ha a részvénytársaság döntése a közrendet, a közbiztonságot vagy az ellátás biztonságát közvetlenül veszélyeztetné - közli a Napi Gazdaság.