2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ha ellentmondást tapasztalunk, vagyis például örömet érzünk egy szeretett lény szomorúsága láttán, vagy egy ellenszenves ember öröme bennünk is örömet ébreszt, akkor egyensúlytalanság áll elő a lélekben, amely arra hajtja a személyt, hogy az egyensúlytalanságot kiküszöbölve helyreállítsa a megbillent egyensúlyt. Az egyensúlyelméletek szerint az ember egyensúlyra törekszik a külső és belső tényezők között, és az egyensúly hiánya jelenti a motivációt. Ezt a kibillent egyensúlyi helyzetet ki lehet használni mások befolyásolására, cselekvésének irányítására.

Nem csak húsz forintról, hanem emberi életekről is képesek vagyunk nagyvonalúan dönteni, ha okosan behúznak minket a csőbe. A második világháború végén az Amerikai Egyesült Államok atombombát dobott Hirosimára és Nagasakira. A pusztítást követő héten felmérést végeztek az amerikaiak körében, hogy helyeslik-e a korlátlan öldöklést. A megkérdezettek 5 százaléka szavazott e háborús lépés ellen, sőt, 23 százalékuk újabb atombombák ledobását sürgette. Nem kétséges, hogy a tisztes állampolgárok akkoriban is úgy vélekedtek magukról, hogy ők "békeszerető, emberbarát, humánus nép", és ezzel szemben áll az, hogy "ártatlan emberek halálát okozom és ezt teszi hazám is". Ezt a disszonanciát csak úgy tudták megsemmisíteni magukban, hogy vagy minimálisra csökkentették humanitárius eszményeiket vagy a maximálisra növelték a japánok bűnösségét, gyalázatos, gyilkos népnek tartva őket. Ez azonban nem csak történelem, folyamatos valóság, az azóta eltelt évek pusztításait, háborúit, öngyilkos merényleteit nézve.

A 20 forintos kísérletből látszódott, hogy a disszonanciát okozó viselkedés akkor vezet attitűdváltozáshoz, ha minimális mértékű nyomással váltható ki - legyen az jutalom vagy büntetés. Erre finom példa egy kisgyerekekkel végzett kísérlet. Ha a gyerekek engedelmeskedtek egy arra irányuló szelíd kérésnek, hogy ne játsszanak a vonzó játékszerrel, elkezdték azt hinni, hogy a játékszer nem is olyan vonzó, mint ahogy először gondolták - kialakult egy vélekedés, mely konzisztens volt azzal a megfigyelésükkel, hogy a játékkal nem játszanak. De ha a gyerekeket erős büntetéssel fenyegették meg és tartották vissza attól, hogy egy játékszerrel játsszanak, nem változott, hogy mennyire kedvelték a játékszert.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!