Jelenleg hozzávetőleg 170 cég tevékenykedik a biotechnológiához kapcsolódó területeken, szűkebb értelemben pedig közel ötven vállalkozás működik az iparágban. Ez imponáló növekedés a 2004-ben jegyzett 29 vállalkozáshoz képest - derül ki a PCA Capital Advisors tanácsadó cég és az MBSZ közös tanulmányából.
Az előző két évben mindössze egyetlen - gyógyszerkutatással foglalkozó - társaság ment csődbe, ami nemzetközi összehasonlításban is nagyon jó eredmény. A legnagyobb siker a ComGenex januári felvásárlása volt, amikor az amerikai Albany Molecular Research 14 millió dollárt (2,85 milliárd forint) fizetett a legjelentősebb magyar biotechnológiai cégért, de rajta kívül is négy-öt olyan vállalkozás van, amelynek értéke meghaladja a tízmillió eurót (2,6 milliárd forint).
Csak hely és cégvezetés kellene
Talán nem meglepő, hogy az iparág a főbb egyetemi központok köré csoportosul, a cégek 61 százaléka Budapesten, 19 százalékuk Szegeden telepedett le. Az újonnan alapított társaságok közül sok Debrecent választja székhelyéül, ugyanis az egyetem olyan inkubátorházat létesített, ahol a betelepülők alacsony bérleti díjat fizetnek és kedvezményesen használhatják az egyetem laborjait.
Az ágazat egyik problémája a megfelelő laboratóriumokkal ellátott ingatlanok hiánya. Budapesten az Országos Gyógyintézeti Központon belül csak 2008-ra készül el egy inkubátorház. A fejlődés másik gátja a kockázati tőkebefektetők hiánya, ezért gyakran előfordul, hogy a kutatóknak külföldön kell céget alapítaniuk. Duda szerint gondot okoz, hogy hiányoznak az olyan szakemberek, akik képesek lennének a biotechnológiai cégeket vezetni, ezért célszerű volna a külföldön dolgozó magyar szakembereket hazacsábítani - áll a Napi Gazdaságban.
A biotechnológiai cégek 2005-ben 822 munkavállalót foglalkoztattak, de tágabb értelemben már most is 8 ezer embernek ad megélhetést a szektor, ez a következő négy-öt évben megduplázódhat. A cégek együttes forgalma 56 millió euró (14,5 milliárd forint) volt tavaly, bár a társaságok többsége a kutatás-fejlesztési fázisban van, ezért árbevétele még nincs - viszont az előző évben 21 millió eurót (5,4 milliárd forint) költöttek K+F-re.