4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Szerda reggel kiderül, mennyi pénzt költöttünk el karácsonykor, ugyanis a KSH most közli a kiskereskedelmi forgalom decemberi adatait. Az mfor.hu által megkérdezett szakember szerint egyértelműen rosszabb volt a tavalyi karácsony a boltosok számára, mint az egy évvel korábbi, de ez válságban természetes. Várhatóan az idei év első fele még nagyon nehéz lesz a kereskedők számára, jó esetben 2010 második hat hónapjában lélegezhetnek fel a szektor szereplői. Mfor.hu-háttér.

Tavaly szinte hónapról hónapra nagyobb volt a visszaesés a kiskereskedelmi forgalomban, novemberben már 7,8 százalékkal volt alacsonyabb a forgalom, mint egy évvel korábban. Az előző hónapokhoz képest a december hozhatott egy kis pozitív változást a karácsony miatt, de 2008 végéhez képest várhatóan továbbra is keveset vásároltunk.

A karácsonyra is hatással volt a válság

Azt már tavaly év végén lehetett hallani, hogy a karácsonyi költekezésre is hatással lehet a válság, a legtöbb felmérés arról számolt be, hogy az emberek többsége a korábbi éveknél kevesebbet költ majd el. A pontos adatokat szerda reggel közli a KSH, így már nem kell sokat várnunk arra, hogy megtudjuk: mire és mennyit költöttünk az év utolsó hónapjában.

"A tavalyi évet két részre bontanám: 2009 első felében hónapról hónapra egyre nagyobb volt a visszaesés a kiskereskedelemben, majd júlisban volt egy nagy törés, az év második fele pedig szinte végig a szakadék alja volt" - vázolta fel az mfor.hu kérdésére Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára kérdésünkre. Szerinte ebből is látszik, mekkora hiba volt tavaly júlisban 20-ról 25 százalékra emelni az áfakulcsot, az is jelentősen visszavetette a fogyasztást.

"A karácsonyi szezon rosszabb volt, mint a 2008-as, de ez válság idején természetesnek mondható" - mondta Vámos György. Az előző hónapokhoz képest ugyanakkor kicsit megélénkülhetett a forgalom az üzletekben, de ez szintén természetesnek mondható, minden évben jobb a december a többi hónapnál.

Az adatok szerint 2008-ban 856 milliárd forint volt a teljes kereskedelmi forgalom decemberben, tavaly a karácsonyi szezonban, december közepén úgy vélekedtek a szakemberek, hogy jó esetben 825 milliárd lehet a hónap teljes forgalma. Novemberben egyébként 617,5 milliárd forint értékben vásároltunk.

"Az figyelhető meg, hogy kisebb a kosárérték, azaz kisebb egy-egy vásárlás értéke, mint egy évvel ezelőtt. Az emberek jobban keresik az olcsó helyeket, illetve az akciós termékeket, ami részben a hipermarketek piaci részesedését növeli" - számolt be december közepén az addigi tapasztalatokról Vámos György.

A túlélesért küzdenek

A kiskereskedelem várható alakulását illetően abban megegyezik a szakemberek véleménye, hogy csak lassú talpra állásra számíthatunk a következő hónapokban. "Az idei év első felében folytatódhat a 2009 második felében tapasztalt folyamat, különösen az első negyedév lehet kritikus a kereskedők számára" - véli Vámos György.

A szakember szerint az év első hónapjaiban az is visszavetheti a forgalmat, hogy a tél "megtépázza a családok pénztárcáit", a szokottnál magasabb fűtésszámla és az év eleji áremelések - különösen a benzin esetében - csökkenthetik a fogyasztást. "Hagyományosan a húsvét szokott egy kis fellendülést hozni, de idén várhatóan ez is kisebb mértékű lesz a szokásosnál" - teszi hozzá az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára.

A szakember szerint talán a második félévben jöhet egy kis fellendülés a fogyasztásban, melyet egyrészt a vártnál kedvezőbb nemzetközi konjuktúra, másrészt pedig az új kormány esetleges intézkedései okozhatnak majd.

Vámos György már február elején úgy nyilatkozott kérdésünkre, hogy a január kiugróan rossz lehetett a boltosaok számára, ami részben a rossz időjárásnak volt betudható. Szerinte a legnagyobb baj, hogy a kereskedőknek már nincsenek tartalékaik, valószínűleg a tavalyi év második felében is ezres nagyságrendben zártak be boltokat.

A várakozások szerint az idei első félévben tovább csökkenhet az üzletek száma, Vámos szerint azonban talán nagyobb baj, hogy az alkalmazottak száma is jelentősen csökkent. "A kereskedelem a válság egyik legnagyobb vesztese: 2008 novembere és 2009 novembere között 28 ezerrel csökkent a szektorban foglalkoztatottak száma a válság hatására" - teszi hozzá.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!