Természetesen az a legmegfelelőbb, ha az ember képes a helyzetnek megfelelően alkalmazni azt az énállpotot, amely helyzetben a legideálisabb. Baleseti szituációban nagyon fontos, hogy képes legyen racionális döntések meghozatalára, vidám összejövetelen pedig a spontán, örömteli reakciókra, a helyzethez illeszkedő, önfeledt pillanatok átélésére.
Az is fontos, hogy nagy vagy akár kisebb döntések meghozatalakor képes legyen az ember mindhárom énállapotát mozgósítani, mert így tud felelősségteljesen, de kiegyensúlyozott módon dönteni. Úgy, hogy közben élvezni is tudja a megvalósítás körülményeit.
Konfliktushelyzetek kezelésében leghatékonyabb a Felnőtti énállapot mozgósítása, mert segíti a kritikus helyzetekben való tisztánlátást, a higgadt, tárgyszerű helyzetfelismerést és a lényeglátást. Ezért, akinek a Felnőtti énállapota alulműködik (illetve a Szülői és a Gyermeki énállapota túlműködik), sokszor kerül nehéz helyzetbe.
A Felnőtti énállapot fejlesztésének egyik lehetősége, hogy érdemes figyelemmel lenni azokra az embertársakra, akiknek a Felnőtti énállapota fejlett, és jól működik. Konfliktus helyzetekben a Felnőtti énállapot működtetéséhez sokszor időre van szükség, ezért mondja a magyar ember, hogy "számolj tízig, mielőtt beszélsz!"
Az én-állapotok és az énállapot-modell: segítség a konfliktushelyzetek kezelésére
Eric Berne, a tranzakcióanalízis elméletének megalkotója, megfigyelte, hogy az emberek beszéd és viselkedés közben olykor, jelentősen megváltoznak. Mintha nem ugyanaz a személy beszélne, nem ugyanaz a személy lenne. Egy felnőtt ember képes önfeledten kacagni, viccelődni, képes komor tekintettel nagy bölcsességeket, mondani, szigorú és kritikus lenni, és tud lázadni bizonyos helyzetekben, mint egy kamasz.