5p

Az amerikai recesszió az energiaszektorra nincs hatással, az energiaigény, különösen a fejlődő országokban növekvő tendenciát mutat. A magyarországi gyártás is bővül, a kínálat egyre szélesedik, termékeink jelentős részét exportáljuk. Bár nincs okunk panaszra, nekünk, magyaroknak mégis az a legfőbb problémánk, hogy fél szemünkkel a múltba tekintünk, ahelyett hogy nagyobb figyelmet szentelnénk a jövőnek, érvelt Sugár Karolina, a Nemzeti Minőség Klub elnöke.

Az amerikai recesszió az energiaszektorban egyáltalán nem érezteti a hatását, sőt, várhatóan 2030-ig töretlen lesz a fejlődés, elsősorban a fejlődő országok, így például Kína, India, vagy éppen Közép-Kelet Európa növekvő energiaszükségletének köszönhetően. Magyarországon is 10-15 százalékos növekedést regisztráltak a tavalyi évhez képest.

Az Amerikai Egyesült Államokban 2000-2001-ben tapasztalhattuk a legdinamikusabb fejlődést. Ez mára áttevődött az ázsiai és közép-kelet európai piacokra, mutatott rá Somogyi Balázs, a GE Energy veresegyházi gyárának igazgatója. A növekvő energiaigény végett az azt kiszolgáló technológia is egyre diverzifikáltabbá válik, a szén-, az olaj-, a földgáz- és a nukleáris energián át a megújuló erőforrásokig, a víz- illetőleg szénenergiáig, de említhetnénk akár az alternatív tüzelőanyagokat is.

A jövő az olyan technológiák felé mutat, amelyek segítik a vevőket a környezetvédelmi kihívások leküzdésében. A kutatásfejlesztés amerikai, német és egyéb központjaiban 30-50 évre előre gondolkoznak. "Bár itthon még nincs központja a kutatásfejlesztésnek, a hatékonyságnövelésre azonban nagy hangsúlyt fektetünk" - közölte Somogyi Balázs.

Nem lesznek számottevő leépítések

A Szövetség a Kiválóságért Közhasznú Egyesület is ezt tekinti fő feladatának, amely szervezet keretében az energiaszektor résztvevői megvitathatják tapasztalataikat, kicserélhetik a legújabb információkat. Az Egyesületet 2006-ban, 10 szervezet és két magánszemély alapította.

A minőség helyett ma már inkább a kiválóság került előtérbe, közölte Sugár Karolina, az Egyesület elnöke. A két fogalom között az a különbség, hogy amíg a minőség inkább a termékre vonatkozik, addig a kiválóság jóval tágabb kört ölel fel, így például a környezettudatosságot, a szervezeti kultúrát vagy akár az infrastruktúrát.

Olyan új fogalmakat igyekeznek átültetni a gyakorlatba, mint amilyen például a lean management. Utóbbi célja többek között a nagyobb hatékonyság elérése a vállalaton belül. Például ha át kell állni egy elavult konstrukciójú gázturbina gyártásáról egy másikra, azt ne egy nap, hanem mondjuk három óra alatt sikerüljön elérni, ugyannyi alkalmazott, az adott team bevonásával.

Arra a kérdésre, hogy mindez nem okoz-e létszámleépítést, Sugár Karolina azt válaszolta, hogy az egyes vállatoknak nem az a céljuk, hogy munkaerőt küldjenek el.

Sőt, a GE veresegyházi gyárában, az LM6000 gázturbina gyártásának Magyarországra telepítésével 80 új munkahelyet teremtettek.

Kisebb leépítések az energiaszektorban nem, de a GE kisvárdai és a váci gyáraiban (fényforrás gyártók) lesznek az idén, amely mintegy 200 főt érint. Az ok: a világpiaci igények változása miatt megváltozott a kereslet bizonyos termékek iránt.

Magyarország a 4. helyen végzett

A hazai Egyesület az európai EFQM (European Foundation for Quality Management) mintájára jött létre, amely úgyszintén egy tagsági rendszeren alapuló non-profit szervezet. Mind a magyar, mind az európai szervezet pályázatok keretében díjazza azokat a cégeket, amelyek leginkább megfelelnek az úgynevezett Kiválósági Modellnek.

Az Egyesület az idei évben az ország több régiójában elindítja az Elkötelezettség a Kiválóságért Regionális Programot, amely közel egy évig fog tartani. A program végén mindazok a résztevők, akik vállalatuknál sikeresen végrehajtják a fejlesztési projekteket, majd bemutatják azokat egy regisztrált pályázat keretében, a „Comitted to Excellence” európai szintű elismerő oklevelet vehetik át.

Magyarországon első ízben 1996-ban osztották ki a Nemzeti Minőség Díjat a Gazdasági Minisztérium támogatásával. Az első nyertesek között szerepelt a Westel és az Electrolux is. Mára már 36 szervezet a díj boldog tulajdonosa. A nyertesek és a minisztérium közösen hívta életre a Nemzeti Minőség Klubot, amelynek a díj nyertesei automatikusan a tagjaivá válnak, hívta fel a figyelmet Sugár Karolina.

Az európai díjátadást 2006-ban Magyarországon rendezték. Egy évvel később hazánk a 4. helyen végzett, csupán Spanyolország, Németország és Anglia előzött meg minket a sikeresség tekintetében. Bár nincs okunk panaszra, nekünk magyaroknak mégis az a legfőbb problémánk, hogy fél szemünkkel a múltba tekintünk, ahelyett hogy nagyobb figyelmet szentelnénk a jövőnek, érvelt Sugár Karolina.

Szerencsére azonban az energiaszektorban nyoma sincs a letargikus hangulatnak.

A GE 2005 májusában vezette be Ecomagination programját, amely a GE egész vállalatra kiterjedő kezdemlényezése. Ennek keretében a cég olyan innovatív technológiákat tervez és hoz létre, amelyek segítik a vevőket környezetvédelmi és pénzügyi igényeik kielégítésében, ugyanakkor elősegítik a GE növekedését is.

Budapesttől mintegy 30 kilométerre, 42 hektáron terül el a GE Energy veresegyházi gyára, ahol a nagyteljesítményű gázturbina alkatrészek gyártását, összeszerelését és javítását végzik. A magyar gyártás nagy része a külföldi igényeket elégíti ki, mutatott rá Somogyi Balázs, a GE Energy veresegyházi  gyárának igazgatója. Az üzem zöldmezős beruházásként 2000-ben kezdte meg működését. A befektetés eddigi értéke 130 millió dollár.

Simon Rita

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!