Úri huncutság vagy tömegsport? Csákberény képekben!
Ennek ellenére a Budafok-Tétényi dombon most nyíló gyakorlópályán kívül inkább a 18 lyukas, vagy ahogy a csákberényi példa mutatja, a 27 lyukas versenypályákra voksolnak a befektetők. Pedig Balogh Gábor szerint még legalább 3-4 gyakorlópályát elbírna csak a főváros, ahol a budafoki az első létesítmény, a többi terep pedig jó esetben az agglomerációban (Petneháza), vagy azon túl található. Mindez annak függvényében még inkább érdekes, hogy a hazai golfozók mintegy 80 százaléka főváros közeli. Gyakorlópályákra pedig szükség van, hiszen senki sem született golfozó. Az pedig kedvét szegheti a lelkes amatőrnek, ha nem talál megfelelő lehetőséget lakhelye közelében. Kelet-Magyarországon ma ez megoldatlan, pedig a gyakorló pályák kitermelhetnék a későbbi aktív játékosokat.
A megkérdezettek mindegyike legalább 6 folyamatban lévő projektet tudott felsorolni, ezek mindegyike a Dunántúlon valósul meg. A legismertebb egy ír befektetői konzorcium terve, ami Zalacsány határában létesül mintegy 100 millió euróból. A sármelléki reptér közelségét nem tévesztve szem elől a pálya mellé egy 200 lakásos villaparkot is terveznek a beruházók, akik között Írország egykor legismertebb amatőr játékosának (Joe Carr) neve is felbukkan. Megjegyzendő, a svédek is hasonlóan híres neveket vonultatnak fel: a csákberényi pálya tervezője Sven Tumba fia, akinek a golf tömegsporttá válása köszönhető a skandináv országban. Ismert az Eurovegas-projekt keretében épülő pálya terve, de a szó van az Etyekwood néven elhíresült befektetés kapcsán létesülő, illetve egy pécsi beruházásról is.
Ingatlanból finanszírozott sportolás
A lakások, villaparkok építésére főként azért van szükség, mert ahogy Hegyi magyarázta, a pályák önmagukban kevésbé rentábilisak. Így az sem ritka, hogy az ingatlan-beruházás előbb valósul meg, mint a golfpálya. A Birdland esetében nem ez volt a forgatókönyv, mivel a gyógyvizet élvezőknek kívántak további szolgáltatásokat nyújtani. "Mire kialakult a közönség, addigra több pálya is nyílt az országban, ezért kénytelenek voltunk további fejlesztésekbe fogni" - említette Hegyi J. Attila, miért is tart már a befektetett tőke a 10 milliárd forintnál. A szakértő elmondta, kérdéses, lesz-e olyan volumenű és intenzitású kereslet a következő évben megvalósuló golfpályák mellé épített lakásokra, mint amilyen ütemben épülnek. Számuk ugyanis néhány éven belül elérheti az ezret.
Kínálatban tehát nem lesz hiány, a tömegsporttá válás azonban azért is kérdéses, mert a golfot sokan még mindig úri huncutságnak tartják. Pedig a megkérdezettek egyöntetűen állítják, a fajlagos költségek meg sem közelítik a vitorlázás, a sí vagy a tenisz kiadásait. A felszerelést sem kell évente cserélni, a sport pedig kortól függetlenül űzhető, inkább mentális, mint fizikai adottságokat követel. A fejekben kell tehát rendet tenni, s közben lehetőséget teremteni a most felnövő generációnak, hogy kipróbálhassa a játékot. A Birdland például 15 éve indította junior programját, és ma az ország legjobb fiatal játékosaival büszkélkedhet.
Istvánko Viktória
Menedzsment Fórum