A szoftverek valamivel fontosabb szerepet játszanak ez évben, ám idővel ez visszaesik, az Internet és a kommunikáció viszont fellendül. Ez csupán néhány következtetés az 500 leggyorsabban fejlődő európai technológiai cégek vezérigazgatóinak felméréséből. A Deloitte Touche Tohmatsu idei kutatásában a több mint 200 vezérigazgatót kérdezett meg az IT szektor legfőbb kihívásairól.
Az Európában és a világban egyaránt tapasztalható komor tőzsdei hangulat ellenére a European Technology Fast 500 igazgatói a lassulást olyan cégek rég esedékes kiszóródási folyamataként ítélik meg, melyek körül túl nagy volt a felhajtás, túlfinanszírozottá váltak, mégis kiábrándító eredményeket hoztak. Figyelve a hardverszektor növekedésének visszaesését, a megkérdezett igazgatók a szoftverek, az Internet és a kommunikációs szektorok, valamint az élet-tudományok felemelkedésére számítanak.
A vezetékes Internet-elérést az egyik legjobb lehetőségnek tartják, míg a mobil eléréssel kapcsolatban kevésbé optimisták. Hasonló véleményen vannak a 3G-ről, melyről a körülötte tapasztalható nyüzsgés ellenére az európai cégvezetők mindössze 13 százaléka gondolja úgy, hogy a következő nagy lehetőséggé érik. A technológiai iparban végbement kedvezőtlen folyamatok dacára a European Technology Fast 500 igazgatók nagy többsége a lassulást a kevésbé életképes cégek egészséges szelektálódásának tartja, amely rövidtávon fájdalmas, de a következő 12-18 hónap alatt stabilabbá teszi az iparágat.
A vezetők mintegy egyötöde szerint a mostani szelektálódás hasonló a vad és őrült 90-es években tapasztaltakhoz, ami néhány évig hatással lesz ugyan az iparágra, ám a jelenséget szinte kivétel nélkül átmenetinek vélik. A magyar cégek közül egyébként 12 vállalkozás szerepel a kutatócég listáján.
Az internetes cégeké a jövő?
A Deloitte Touche Tohmatsu European Technology Fast 500 felmérésében szereplő cégek vezérigazgatói úgy vélik, az idén és a következő három évben az Internet lesz az iparág legtöbb figyelmet igénylő szegmense.