5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Számos hazai gazdasági társaság és alapítvány dönt úgy, hogy támogatja a tehetséges, fiatal vállalkozókat és az induló, reményteljes cégeket. Vannak, akik tanácsokkal látják el a kezdőket, míg mások anyagilag is hozzájárulnak egy-egy terv, ötlet, a születendő álmok megvalósításához.


Jól jön a támogatás (Mfor-montázs)

A SEED Kisvállalkozás-fejlesztési Alapítvány felnőttoktatási, tanácsadási, kutatási és rendezvényszervezési tevékenységével igyekszik a vállalkozásoknak, illetve a vállalkozást tervezőknek segítséget nyújtani. Célcsoportjába tartoznak többek közt az induló cégek, női és családi vállalkozások, de a nonprofit szektor erősítése, és a civil szervezetek segítése is szerepel küldetésében. Legutóbbi nagy sikerű, 12 napos vállalkozói ismereteket nyújtó és készségfejlesztő tréningjük női érdeklődőknek szólt.

Mint Sellei Anna, az alapítvány projekt munkatársa elmondta, a résztvevő induló női vállalkozók saját szakterületükön rengeteg ötlettel és tapasztalattal rendelkeznek, a sikeres vállalkozáshoz szükséges pénzügyi, menedzsment és marketingtudás azonban gyakran hiányzik. Többek között e hiányosság pótlásában látja sikerességének okát az alapítvány. A tréning résztvevői szerencsés helyzetben voltak, mert a képzés díjának nagy részét pályázati pénzből fedezte az alapítvány.

Dreher a fiatal tehetségekért

A Dreher Sörgyárak Zrt. pénzzel is támogatja a jövő fiatal vállalkozóit. A 2007-ben immár második alkalommal meghirdetett pályázat győztese 3 millió forintot és 6 hónapra szóló szakmai tanácsadást nyer. A részvétel feltétele az egyetemi vagy főiskolai hallgatói jogviszony. A pályázat nem ötletbörze, sokkal inkább a megalapozott, gyakorlatba átültethető, innovatív terveket díjazzák. Kiemelt figyelmet fordítanak a pályázó személyiségére, talpraesettségére, kreatív, innovatív gondolkodásmódjára is, tehát a reális álmokat részesítik előnyben, hívta fel a figyelmet Agócs Mónika, a Dreher vállalati kapcsolatok vezetője.

A pályázatokat általában szeptember-októberben írja ki a Dreher, a döntést februárban hozzák meg, míg márciusban kerül sor a díjak átadására. A tavalyi győztes, Kiss Péter egy biogázüzem-fejlesztési tervvel nyerte el a zsűri tetszését. Az időszerű, divatos témaválasztás mellett megfelelően összeállított programja és kitartó, rátermett egyénisége segítette őt az első helyezéshez. Az idei pályázaton összesen 5 millió forintot osztanak majd szét a nyertesek között.

Regionális vállalkozásfejlesztés

A Citi Alapítvány a NESsT globális nonprofit-csoporttal (magyarul "Nonprofit Vállalkozási és Fenntarthatósági Csapat") együttműködve szintén a kezdőket, a civil szervezetek induló vállalkozásait segíti. „Nagy figyelmet fordítunk a környezetvédő tevékenységet folytató vállalkozásokra, valamint azokra a foglalkoztatókra, akik hátrányos helyzetű munkavállalókat alkalmaznak” – hangsúlyozta Hencz Éva, a Citibank Zrt. média és közösségi kapcsolatokért felelős vezetője. A Citibank munkatársai megvalósíthatósági tanulmányuk és üzleti tervük kidolgozásában is segédkeznek.

Legutóbb mintegy húsz szervezet vett részt a regionális versenyprogramban, a résztvevők Magyarországról, Csehországból és Szlovákiából érkeztek. Novemberben a megvalósíthatósági tanulmányokat díjazta a zsűri, míg jövő márciusban az üzleti tervet fogják értékelni. Magyarországról a dunaharaszti illetőségű Bárka, Szlovákiából a Slovensky skauting, míg Csehországból az International Young Nature Friend szervezetek részesültek a 2000 dolláros díjban a legutóbbi fordulón, amelyet a vállalkozásuk felépítése során felmerülő különböző járulékos feladatok költségeinek kifizetésére fordíthatnak, a piackutatástól kezdve a szakértői véleményeken át egészen akár egy építészeti tervig.

A civilek is vállalkoznak 

Talán furcsa, hogy a profitorientált társaságok nyújtanak segítséget, és felmerülhet a kérdés: miért lfontos, hogy minél több civilszervezet működtessen társadalmi vállalkozást? A válasz éppen az anyagias világban keresendő, az érintettek szerint ma már teljesen világos, hogy egy nonprofit szervezetet nem lehet csupán az adományokból, pályázati pénzekből fenntartani. Azok a civil szervezetek, amelyek fel tudnak építeni egy sikeres társadalmi vállalkozást, és azt képesek hatékonyan működtetni, akár a költségvetésük harminc százalékát is meg tudják termelni, vélik a NESst szakemberei. Ebben az esetben csökkenteni tudják az adományozóktól való függőségüket.

Van azonban még egy másik fontos szempont is: ezeknek a társadalmi vállalkozásoknak lehetőségük van a hátrányos helyzetű embereknek segíteni, például munkahelyek teremtésével. Egy San Francisco-i szervezet, a Community Vacation Enterprises társadalmi vállalkozása mozgássérült és értelmi fogyatékos emberekkel irodaházak takarítását és karbantartását végzi. A vállalkozás majd tíz éve prosperál.

A sikeres nyugati példák után szerencsére már idehaza is találkozunk követőkkel. A Káva Kulturális Műhely színházi pedagógiai módszereket alkalmazva és a gyermekfoglalkozások tapasztalataira építve olyan tréningprogramot dolgozott ki, amelyet sikeresen értékesítenek a versenyszférában. A szakemberek szerint a fenti pályázatok és az ehhez hasonló kezdeményezések terjedésével az elkövetkező években növekedni fog a sikeres társadalmi vállalkozások száma Magyarországon is.

Simon Rita

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!