Az EC Zrt. vezetői akkor döntöttek a segítségkérő levél megírása mellett, amikor a cégnek még érvényes importmegállapodása volt partnerével.
A társaság korábban pályázott a Mavir Zrt. által kiírt ukrán határmenti, hosszú távú szerződéssel le nem kötött áramvételi lehetőségek egy részére. Az áramot az ukrán partner adta volna el a pályázóknak. A pályázaton kezdetben csak a Kapolyi László vezette System Consulting Zrt. volt sikeres. A Mavir azonban többször újraosztotta a szabad kapacitásokat, és ekkor már egy másik cégnek, az EMFESZ-nek is jutott 200 megawattnyi importlehetőség. Az EC viszont kétszer is megint hoppon maradt, míg végül csupán 5 megawattnyi kapacitáshoz jutott.
Az EMFESZ sem járt ugyanakkor jobban: a cégnek egyszer már odaítélt 200 megawatt felét elvették. Mivel azonban a teljes 200 megawattos árammennyiségre van vevő, a hiányzó mennyiséget a társaság szabad piacon kénytelen beszerezni, ráfizetéssel - közölték a Világgazdasággal az EMFESZ illetékesei. A társaságnál úgy érzik, az újbóli kapacitáskiosztásra piaci és nem piaci eszközökkel került sor, ezért a döntést megfellebbezték a Mavir Zrt.-nél.
Jelen állás szerint a sorozatos újraosztások nyertese a System Consulting Zrt. lett. A cég az utolsó elosztásnál 350 megawattnyi kapacitáshoz jutott. A társaság tulajdonosa - az előző rendszer egyik gazdasági minisztere - Kapolyi László a Világgazdaságnak elmondta, hogy cégének 1995 júniusában kötött és 2015-ben lejáró hosszú távú importszerződése van. Kapolyi László ugyanakkor cáfolta a Glavred című ukrán lap hírét, amely szerint a System Consulting decemberben Andrij Kljujev miniszterelnök-helyetteshez tartozó érdekcsoport ellenőrzése alá került volna - olvasható a Világgazdaságban.