3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Európai Unióban a bruttó energiafogyasztás 1800 millió tonna kőolajjal egyenértékű volt 2008-ban. Ez a szám 2011-re 1700 millió tonna kőolajra csökkent. A magyar energiafüggőség pedig követi az EU átlagát.

Az európai pénzügyi válság óta sokat fejlődött az energiafelhasználás hatékonysága az öreg kontinensen. Míg 2008-ban 1800 millió tonna olaj értékű (toe = tonnes of oil equivalent, vagyis tonna olajegyenérték) volt a fogyasztás volumene, az 2011-re 1700 millió tonnára csökkent. Tehát 2008 és 2011 között 6 százalékkal csökkent Európa energiafelhasználása.

Az energiaimport-függőség rátát az Eurostat úgy számolja, hogy a nettó energiabehozatalt elosztja a bruttó fogyasztással. A ráta megmutatja, hogy az adott terület, vagy ország milyen mértékben függ az energiaimporttól. Az Európai Unióban közel stabil, 54 százalékos a függőségi ráta 2008 óta.

Nem akarunk függeni

Magyarország energiafogyasztásának toe-ben meghatározott mértéke 2011-ben 25,2, ami 5,9 százalékkal marad el a 2008-as 26,8 toe-tól.

Az energiaimport-függőségi ráta szempontjából Magyarország 52 százalékon áll, ami szinte megegyezik az Európai Unió 54 százalékával. Hazánk energiaimport-függőségének rátája tehát nem kiugróan magas az EU-ban, ugyanakkor az energiaellátás biztonsága miatt a kormány ennél kisebb függőségi mértéket kíván elérni a jövőben. Ennek köszönhető a Paksi Atomerőmű bővítésének terve, valamint az alternatív/megújuló energiaforrások kutatásának fokozása.

Európa energiaimportja túlnyomó részben Oroszországból származó földgáz. Az oroszok által meghatározott gázár magassága miatt az EU-államok folyamatosan kutatják az alternatívát a keleti gázra, és nem eredménytelenül. Ugyanakkor némely EU-tagállamnak a Gazprommal való egyezkedés után sikerült alacsonyabb árakat kicsikarnia.

Ez is lehetett az egyik célja Orbán Viktornak, aki január 31-én tárgyalt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel energiapiaci és -ipari kérdésekről. A tárgyalások után Putyin megerősítette, hogy az orosz cégek nagyon szeretnék megkapni a Paksi Atomerőmű bővítésének feladatát.

Csökken az EU energiafogyasztása

A 27-ből 23 három EU-tagország regisztrált visszaesést az energiafogyasztásban 2008 és 2011 között.

Érdekes megfigyelni a kis városállamok és szigetországok magas energiaimport-függőségét. Például Málta kirívóan magas 101 százalékos rátája a legmagasabb az EU-ban, ugyanakkor azt is figyelembe kell venni hogy az energiafogyasztása a legkisebb, mindössze 1,1 millió toe.

A 27 EU-tagállamból egyedül Dániának nincs szüksége energiaimportra, sőt még exportálni is képes, ezért lehetséges, hogy az ország függőségi rátája -9 százalékon áll. Dániának az energiafogyasztása 2008 és 2011 között 6 százalékot csökkent.


Barnác Tamás
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!