A legutóbbi összegzések szerint a magyarországi bérek továbbra is csak az uniós fizetések egyharmadát érik el, ami elfogadhatatlan az MSZOSZ számára. A felzárkózás érdekében tudatos eszközök alkalmazásával meg kell a természetes bérnövekedést "fejelni" - mondta. Wittich Tamás visszautasította azokat az állításokat, miszerint a magyar gazdaság versenyképességének romlását az emelkedő bérek okoznák. Kijelentette: a versenyképességet nem az alacsony bérekkel kell megszerezni és megtartani, hanem a tőkevonzó képesség erőssé tételével.
Wittich Tamás kiemelte, hogy a szakszervezetek szerint szükség lenne egy új foglalkoztatáspolitikai stratégia kidolgozására, amely választ adna a gazdasági szerkezetváltás jelenlegi nehézségeinek megoldására, és kezelné a gyárbezárásokat és a létszámleépítéseket. Az érdekképviselet megkerülhetetlennek tartja a munkaerő piaci igényekhez igazodó képzés kialakítását, továbbá a munkajogi helyzet rendezését - hangsúlyozta.
Az utóbbival kapcsolatban kifejtette: ma Magyarországon a munkáltatók erőfölénye abszolút a munkavállalókkal szemben, amit egyensúlyba kell hozni. Ezt azonban a Munka törvénykönyvének koncepcionális átalakításával lehet csak elérni" - mondta. Megjegyezte: a rendelkezések betartatására is nagy hangsúlyt kell helyezni a változtatás után, javítani szükséges a munkahelyi ellenőrzések hatékonyságát. (MTI)
Az uniós bérek harmada a magyar
Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) az idén is elkészíti úgynevezett civil országjelentését, amelyben egyebek között európai uniós bérfelzárkóztatási program kidolgozását javasolja majd - közölte Wittich Tamás, az érdekképviseleti szervezet elnöke.