Nyolc hónapja jelentette be a BP, hogy Budapestre hozza Európai Üzleti Szolgáltató Központját, majd kedden a megnyitóra is sor került. A tervek szerint 2012-re ezer embernek ad majd munkát a központ, ezzel a cég az egyik legnagyobb brit befektetővé válik majd hazánkban.
Egyelőre minden szép és jó
"Számos helyszínt megvizsgáltunk a kiválasztáskor: egyrészt olyan városokat, ahol már jelen van a BP, mint például London, Párizs vagy Madrid, másrészt pedig a közép-kelet-európai régió feltörekvő országait. Ebben a vizsgálatban Magyarország jött ki elsőnek Lengyelország és Csehország előtt" - mondta el az mfor.hu kérdésére Richard Hookway, a BP Finomító és Értékesítési üzletágának pénzügyi igazgatója.
A szakember hozzátette: a kiválasztásban nagy szerepet játszott a munkaerő és az oktatás minősége, az infrastruktúra, a magyar kormány támogatása, valamint az, hogy már több hasonló szolgáltató központ van hazánkban, melyeknek kedvezők a tapasztalataik. Ezekben a mutatókban kiemelkedően magas pontokat kapott hazánk - vázolta fel Richard Hookway.
A kormány támogatásával kapcsolatban Varga István gazdasági miniszter a megnyitón elmondta: a kabinet anyagilag is támogatta a beruházást, annak pontos mértékét az előírt határidőn belül közlik majd a tárca honlapján.
"Az utóbbi hónapokban egyáltalán nem voltak negatív tapasztalataink Magyarországgal kapcsolatban, folyamatosan éreztük a kormány és a magyarországi befektetők segítségét" - mondta el Philip Whelan, a budapesti központ operációs vezetője. Éppen ezért a jövőben a BP mindenképpen ajánlani fogja hazánkat az üzleti partnerei számára, mint lehetséges befektetési célpontot.
Diplomás, nyelveket beszélő, tapasztalt szakemberek kellenek
A cég már most több mint száz munkatársat vett fel a központba, a tervek szerint ez a szám 2012-re meghaladhatja az ezer főt. A bővítés pontos üteme még a cégen belüli egyeztetések függvénye, de a menedzsmentnek már most vannak konkrét tervei: "Első körben 2010 végéig 500 főre bővítjük a központot, majd 2011-ben további 400 munkahelyet teremtünk" - vázolta fel Richard Hookway.
A szolgáltató központban a közös nyelv az angol lesz, emellett a tervek szerint további 12-14 európai nyelven szolgálják majd ki a munkatársak az olajtársaság ügyfeleit.
"Olyan munakársakat várunk, akik diplomával rendelkeznek, nyelveket beszélnek és már van némi tapasztalatuk is" - mondta el a BP Finomító és Értékesítési üzletágának pénzügyi igazgatója. A cég már megkezdte a tárgyalásokat a Közép-Európai Egyetemmel (CEU) és a Corvinus Egyetemmel arról, milyen posztgraduális képzéseket tudna támogatni annak érdekében, hogy folyamatosan képezzék dolgozóikat és rendelkezésre álljon a szükséges munkaerő.
A szolgáltató központok paradicsoma lettünk
"A BP döntése beleillik a kormány gazdaságfejlesztési koncepciójába, a külföldi befektetések mindig kiemelten fontosak voltak számunkra" - mondta el a keddi eseményen Varga István fejlesztési és gazdasági miniszter. A szolgáltatóközpontok a válság ellenére is dinamikusan fejlődnek hazánkban, ennek köszönhetően napjainkban már több mint 14 ezer embernek adnak munkát.
A miniszter szerint a BP döntése kiváló bizonyítéka annak, hogy a cég helyi szervezete jól lobbizott, illetve hogy hazánk még mindig kiemelkedően vonzó célpont a külföldi cégek számára.
Újságírói kérdésre Varga István elmondta: jelenleg is 10-15 futó projekt van a minisztériumban, melyek további külföldi befektetésekkel kecsegtetnek. A tárgyalások azonban még jelenleg is zajlanak az érintett cégekkel, ezért a miniszter konkrétumokat nem kívánt elárulni.
"A legutóbbi adatok szerint a brit cégek a negyedik legnagyobb befektetők Magyarországon, a beruházások mintegy 10 százalékát teszik ki" - mondta el Greg Dorey, az Egyesült Királyság budapesti nagykövete. A mostani beruházással ebben a sorban a BP a legnagyobbak közé emelkedik, korábban a szigetország cégei közül a Vodafone és a Diageo voltak a legnagyobb befektetők hazánkban.
Beke Károly
Menedzsment Fórum