Az amerikai álom szertefoszlott, de túl fogom élni, fogalmazott Brian Bowser, a Steakways szendvicsbár tulajdonosa. A kis üzlet két mérföldnyire a Subway központjától nyitotta meg kapuit az éhes amerikai szájak előtt, egy évvel ezelőtt. A hangzásában hasonlatos bolt nem kifigurázni akarta a szendvicsóriást, mindössze arra kívánt utalni, hogy számos elkészítési módja akad az Amerika-szerte kedvenc eledelnek, a steaknek.
A Subway azonban nem vette jó néven a hasonlóságot és perrel fenyegetőzött. Némi fejszámolás után Bowser arra a következtetésre jutott, olcsóbb lecserélni a nevet, mint felvállalni a több évig is elhúzódó pereskedést. A cég ügyvédje szerint van esély a győzelemre, ám az nem garantált.
A már hazánkban is megtelepült Subway 82 országban mintegy 24 ezer étteremmel rendelkezik. Tavalyi eredménye elérte a 6,27 milliárd dollárt.
Az eset nem egyedülálló az étteremláncok történetében. 1986-ban hasonló hangzásbeli egyezés miatt perelték be a New York-i McBagels névre keresztelt pékséget, s mindenki "mekdöbbenésére" a pert a franchise-óriás nyerte.
Ugyancsak a McDonalds nevéhez fűződik annak az ausztrál ügyvédnek az esete, aki saját vezetéknevének (McBratney) rövidített változatát szerette volna bejegyeztetni, első körben az ő terve is meghiúsult. De a skót és ír származásúak jogaira hivatkozva újabb tárgyalást helyeztek kilátásba.
Nem volt ilyen szerencsés a hamburgerkirály 2004-ben, s a vállalat pert vesztett a szingapúri MacNoodles élelmiszeripari társaság ellen. Így a keleti országban azóta is élvezhetik a Mac előtaggal piacra dobott termékeket.
Menedzsment Fórum