Hogyan olcsóbb: telefonnal vagy telefon nélkül?
Aztán felmerül a kérdés, hogy korlátlan letöltési lehetőséget szeretnénk, vagy megelégszünk egy olcsóbb, de forgalomkorlátos csomaggal. Ilyenkor azt kell mérlegelnünk, hogy mekkora adatmennyiséget töltünk le egy-egy hónapban az internetről.
Ha csak keveset - azaz csak levelezünk, interneten böngészünk -, akkor egy három gigabájtos forgalomkorlátos csomag pont megfelelő. Ha viszont több órát kívánunk internetes videóáruházakban tölteni, akkor nem érdemes korlátozni a letöltési lehetőségeinket. És persze ott a sebesség kérdése: hasítsanak azok a videók lefelé, vagy elég, ha reggel nekiállunk a töltésnek, és estére van lenn a film.
Kicsi a különbség
Nem, mégsem... inkább legyen a csupasz. Ugyanennél a cégnél ezért 6840 forintot kell fizetni havonta. Telefondíj nincs. A hűségnyilatkozat itt is egy éves, az egyszer fizetendő belépési díj viszont 25 ezer forint. A havidíjak különbsége tehát 410 forint a csupasz internet javára, ami viszont elolvad, ha a huszonötezret hozzászámoljuk.
A díjak nem véletlenül ilyen magasak. Az alternatív szolgáltatók kénytelenek így is nagyon kis haszonnal dolgozni, hogy a piacon maradhassanak - mondta a Menedzsment Fórumnak Sátor Csaba, az Interware operatív igazgatóhelyettese. Hozzátette: meglepték őket a T-Com magas nagykereskedelmi árai, de illúzió lett volna azt feltételezni, hogy a nagy koncessziós szolgáltatók "futni hagyják" vezetékes telefon-előfizetőiket.
Sátor Csaba elmondta ugyanakkor, hogy ha a különbség elsőre nem is tűnik soknak, éves szinten cégüknél akár 12 ezer forintot is megtakaríthatnak azok, akik már meglévő ügyfélként áttérnek a csupasz ADSL-re, és lemondják telefon-előfizetésüket.
A T-Com csoport korábban megjelent sajtóhírek szerint azzal indokolta a magas nagykereskedelmi árakat, hogy a szolgáltatáshoz szükséges infrastruktúra fenntartásával és üzemeltetésével kapcsolatos költségek egy része akkor is felmerül, ha az ügyfél nem fizet elő telefonra. Ezt a költséget hárította át a T-Com az alternatív szolgáltatókra.
A társaság április elseje óta kínálja partnereinek a csupasz ADSL-szolgáltatást. A T-Com csoporthoz tartozó Emitel Zrt. területén szintén ekkortól indult az akció. Az Invitel, a UPC-tulajdon Monortel és a HTTC érdekeltségi körébe tartozó Hungarotel területén még nem tudni, hogy mikortól él a lehetőség. Mindenesetre a Gazdasági Versenyhivatal döntése miatt augusztus végéig el kell indítani a szolgáltatást ezeken a területeken is.
L. Nagy Gábor
Menedzsment Fórum
Kapcsolódó anyagok:
A verseny miatt csökkentek az ADSL-árak
Nyárra mindenhol lesz csupasz ADSL
Emelheti a díjakat a csupasz ADSL-konstrukció