A negatív hangokat csitítja, hogy a most publikált adatok optimizmust sugallnak. A hazai termékek értékesítése 7.8 százalékkal ugrott felfelé, amely 25 éve a legnagyobb növekedés. A rendelkezésre álló reáljövedelmek 7.2 százalékkal gyarapodtak. Ráadásul az eddig meglehetősen pesszimista képet mutató üzleti kiadások index is lendületet vett, 11 százalékkal haladja meg a korábbi számokat, amely 2000 első negyedéve óta nem látott erősödés.
A hurráoptimizmus útjába már csupán egyetlen tényező a munkaerő-piaci mutatók állíthatók. Ezek pedig továbbra sem túl fényesek. Mint egy a CNN Moneynak nyilatkozó szakember kifejtette ez jelenleg a gazdaság Achilles sarka. Ugyanakkor vélekedtek az Economistnak nyilatkozó elemzők a mostani munkaerő-piac jóval kedvezőbb helyzetet mutat, mint a GDP visszaesést elszenvedett 2001-es negyedévekben. A gazdasági mélypont elérése óta 2,7 millió foglalkoztatott talált munkát az USA-ban. Ugyanakkor véli több makroelemző, hogy a munkanélküliségi adat az egyik leglassabban változó ilyen szempontból.
A foglalkoztatás azonban mindenképp bővülni fog - vélik az elemzők, ha a gazdasági fejlődés nem törik meg. A klasszikus, a makrogazdaság helyzetét mutató ábrák szerint ugyanis ez a kibocsátás bővülése magasabb foglalkoztatottsági, vagy magasabb árszint mellett következhet be. Ha figyelembe vesszük, hogy az amerikai külkereskedelmi hiány mérséklődött, amely természetesen szintén hozzájárult a dinamikus növekedéshez, míg a kormányzati kiadások stagnáltak, akkor már csak az inflációs adatokat kell górcső alá vennünk. A fogyasztói árindex a harmadik negyedévben - az élelmiszer és energiaárak nélkül számolva - éves szinten 1,8 százalékra nőtt a második negyedévi 1,1 százalékról és ez visszafogta a deflációs veszélyt, aminek a kockázatára az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed május óta figyelmeztet. Visszatérve a munkanélküliségi helyzet alakulására, a fenti adatok tükrében - és a gazdaság törvényszerűségeit figyelembe véve - a munkanélküliség csökkenése prognosztizálható.
Természetesen a siker kapcsán több elemző véleményezte a sikeres gazdaságpolitika okait. A szakemberek véleménye eltérő volt, annak megítélésében, hogy vajon a keynesi gazdaságfilozófia sikerének tekinthető a 7,2 százalékos bővülés, vagy a Fed következetes politikája áll a helyet mögött. A monetáris gazdaság szószólói amelyet érvelnek, hogy a Greenspan vezette amerikai jegybank határozott kamatcsökkentő politikája beérett, hiszen a fogyasztást és a beruházásokat támogatja a 45 éves mélyponton álló, 1 százalékos irányadó ráta. Mások szerint a magas - 6,6 százalékos - fogyasztói kiadások bővülésében kell keresni a miértet. A keynesi gazdaságban ugyanis az embereknek visszaadott adók (adócsökkentés, transzferek) fogyasztásra kerülnek, és ez most bebizonyosodott. A vita egyelőre eldöntetlen, ugyanakkor talán Magyarország számára is tanulságos lehet, ha a monetáris és fiskális politika hatékony együttműködésének a módszerét a döntéshozók elsajátítanák.
Beindult a lokomotív - újra lendületbe kerülhet a világgazdaság
A szakembereket is meglepte a csütörtökön publikált amerikai GDP adat, amely szerint a világ legnagyobb gazdasága 7,2 százalékkal bővült a harmadik negyedévben.