A külföldiek minimális fizetésért a legalantasabb munkákat is elvállalták, így sok vállalat vezetőségének akár évtizedekkel később kellett csak elgondolkodnia azon, hogy a cég versenyképességének megőrzéséért egyes üzemeket azokba az országokba kellene költöztetni, ahonnan a bevándorlók folyamatosan érkeztek - írja az International Herald Tribune. Ám a várható élettartam folyamatos - évi mintegy egyszázalékos - növekedése miatt a halogatott problémák megoldása mára sürgetővé vált. Franciaországban például egy ma született gyermeknek már ötven százalék esélye van arra, hogy megérje a századik születésnapját.
Ebben a helyzetben a kormányoknak határozott intézkedésekkel - például az idősebb munkavállalóknak biztosított adókedvezményekkel vagy a később nyugdíjba vonulók juttatásainak megemelésével - jelentősen fejleszteniük kell az ötven éven felüliek foglalkoztatásának kultúráját. Az új szemléletmódra már biztató példák is vannak Svédországban és Hollandiában.
Kapcsolódó anyagok
Új üzleti lehetőségeket nyit az öregedő társadalom
Generációk harca a nyugdíjakért
Bevándorlók és a gazdasági versenyképesség
A nyugati ipari társadalmak mindeddig a szegényebb országokból beáramló bevándorlók olcsó munkaereje miatt odázhatták el számos alapvető probléma megoldását - kezdik felismerni a szakértők mostanában, alaposan megkésve.