A bányát öt hónappal a tervezett idő előtt zárják be, mivel rekordmagas, 50 milliárd lejes kifizetetlen áramszámlát halmozott fel. Ugyanakkor a múlt év vége óta nem tudja értékesíteni aranykoncentrátumát, mivel a nagybányai Transgold (Transgold Baia Mare) - amely korábban nyersanyagot vásárolt a cégtől - megszűnt.
A román hatóságok közlése alapján Románia a 2007-es uniós csatlakozásáig mind a 19 állami tulajdonban álló, környezeti kockázatokat rejtő bányáját bezárja. A magán aranybányát tervező kanadai Gabriel Resources cég csütörtökön adta be a román kormánynak a március végére elkészített környezetvédelmi hatástanulmányát. Ugyanis ez a tanulmány a feltétele annak, hogy a kormány döntsön a kitermelés engedélyezéséről vagy megtagadásáról. A döntés hat hónapon belül várható. Amennyiben a tanulmány elfogadásra kerül a bánya a legnagyobb európai külszíni aranylelőhely lenne.
A kanadai csoport elnök-vezérigazgatójának korábbi nyilatkozata szerint a vállalat arra számít, hogy az idei év első felében megkapják az engedélyt a munkálatok beindításához, és 2008 végén, 2009 elején már termelhet a bánya.
Verespatak mellett legalább 330 tonna aranyat és 1600 tonna ezüstöt rejt a föld méhe. A kitermelést tizenhét évre tervezik, ez alatt a cég több mint 4 milliárd dolláros bevételre és több száz millió dolláros nyereségre számít. A tervezet környezeti kockázataira azonban több civil szervezet is felhívta a figyelmet, akárcsak a román akadémia és az ortodox egyház főhatósága. A vállalkozás ráadásul a helyi lakosság áttelepítését is szükségessé teszi. Az előző román kormány ellenezte a beruházást, és Magyarország is kifogásokat emelt a tervezett bányával kapcsolatban.
Bezárják a verespataki aranybányát
Bezárják a verespataki állami aranybányát és a bánya 427 dolgozóját elbocsátják. A Rosiamintől a dolgozók végkielégítéssel távozhatnak, valamint kéthavi átlagfizetést és pótlólagos juttatásokat is kapnak.