2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Oroszország szerződésszegés miatt bírósághoz fog fordulni, amiért a német kormány az ukrán válság miatt leállított egy 100 millió euró értékű oroszországi hadiipari beruházást - közölte hétfőn Jurij Boriszov védelmiminiszter-helyettes.

A német sajtó hétfőn reggel számolt be arról, hogy a berlini gazdasági minisztérium visszavonta a Rheinmetall cég technológiai hadiipari részlegének exportengedélyét, amelyet egy oroszországi lövészeti kiképző központ felépítéséhez adott ki az előző kormány.

Berlin a lépést annak ellenére hozta meg, hogy erre az üzletre nem vonatkozik az Oroszországgal szemben a múlt héten hozott európai uniós fegyverembargó. A brüsszeli szankciók ugyanis nem érintik az idén augusztus 1. előtt megkötött hadiipari szerződéseket. Boriszov ugyanakkor azt állította, hogy a német lépés nem fogja hátráltatni a beruházást, amely a tervek szerint szeptemberre kell, hogy elkészüljön.

Sigmar Gabriel német gazdasági és energiaügyi miniszter azzal indokolta az intézkedést, hogy a beruházással súlyosbodhatna az orosz katonai expanzió, illetve a katonai konfliktusok. "Ez nem a pénzről szól, hanem emberéletekről" - mondta a német miniszter.

A Rheinmetall még 2011-ben nyerte el a 100 millió eurós megbízást egy évi 30 ezer katona kiképzésére alkalmas szimulációs központ kialakítására a Nyizsnyij Novgorod térségében fekvő Mulinóban. A német cég a világ legmodernebb lövészeti kiképző állomását tervezte meg az orosz hadseregnek, a beruházást az eredeti tervek szerint az idén fejezték volna be.

Németország a legnagyobb fegyverexportőrök között van, rendszerint a harmadik helyen áll az Egyesült Államok és Oroszország után, a hadiipari vállalkozások nagyjából 200 ezer embert foglalkoztatnak. A tavaly ősz óta kormányzó konzervatív-szociáldemokrata nagykoalícióban a gazdasági minisztérium a szociáldemokratákhoz került. Sigmar Gabriel tárcavezető szerint fel kell tartóztatni az előző kormány idején kibontakozott trendet, az úgynevezett harmadik országokba - nem uniós tagországokba és nem NATO- tagállamokba - irányuló fegyverexport növekedését, és a hadiipari ügyeket nem gazdaságpolitikai, hanem kül- és biztonságpolitikai kérdésként kell kezelni.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!