A fejlett országokban egy évtized alatt alig csökkent azon idő hossza, amelyet a dolgozók egyazon munkáltatónál eltöltenek – derül ki a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) legfrissebb adataiból. Hazánkban és a térség többi országában ezzel szemben a gazdasági átalakulás hatására igencsak megnőtt a mobilitás – számolt be a Világgazdaság.
Az egy munkahelyen töltött évek száma Nyugat-Európában és Japánban jóval nagyobb, mint az Egyesült Államokban, ám a legfrissebb adatok mindhárom gazdasági nagyhatalom esetében lényegében azonosak a tíz évvel ezelőttiekkel. Az európai munkavállalóknak most is mintegy 40 százaléka van legalább tíz éve jelenlegi munkahelyén, az öt évig kitartók aránya 60 százalék. Mindez azt mutatja, hogy egyelőre nem váltak valóra a hosszú távú foglalkoztatás „kihalására” vonatkozó korábbi jóslatok – írja az ILO. A férfiaknál jellemző az egy helyen töltött évek számának csökkenése, miközben a nőknél ez a mutató inkább növekszik.
Magyarországon az elmúlt évtizedben lényegesen csökkent az az átlagos idő, amíg a munkavállalók egyazon foglalkoztatónál maradnak. A helyzet stabilizálódására a következő években sem lehet számítani, hiszen egyrészt drámaian csökken a kevésbé képzett munkavállalók iránti igény, másrészt az EU-csatlakozás után több ágazatban nagyarányú elbocsátásokra kell felkészülni – írta mai számába a Világgazdaság.
Bizonytalan helyzet, növekvő mobilitás
A fejlett országokban egy évtized alatt alig csökkent azon idő hossza, amelyet a dolgozók egyazon munkáltatónál eltöltenek - derül ki a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) legfrissebb adataiból. Hazánkban és a térség többi országában ezzel szemben a gazdasági átalakulás hatására igencsak megnőtt a mobilitás - számolt be a Világgazdaság.