A Richter vezérigazgatója rögtön azzal kezdte, hogy egy negyedév alapján nem lehet messzemenő következtetéseket levonni, éves távlatban érdemes a számokat nézni, így az esetleges kiugrások jobban "magyarázhatók". A vállalat árbevétele 5,3 százalékban növekedett forintban és euróban is. Az adózott eredmény 62 százalékkal ugrott meg, aminek a hátterében a csökkenő működési költségek mellett a kedvező árfolyamváltozások is segítettek. A gyógyszeripari cég csütörtökön tette közzé idei második gyorsjelentését, melyben 96,3 milliárd forintos bevétel mellett 22,4 milliárdnyi adózott profit szerepel.
Az egyes piacokat tekintve egyedül Ukrajna esetében volt jelentős változás, az árbevételnek immár csak a 2 százaléka származik keleti szomszédunktól, míg korábban 5 százalék feletti arányt képviselt.
A mögöttünk hagyott időszakban jelentős árbevétel növekedés volt Oroszországban, az EU15 piacon, az USA-ban és Kínában is. A dollár jelentős erősödése az euróval és a forinttal szemben jótékony hatással volt. Ami a negatívumokat illet, az ukrán piac visszaesése mellett a rubel gyengülése érdemel szót, amely csökkentette az eredményeket.
Az európai értékesítésnél az EU15 országok aránya folyamatosan erősödik, immár a régi és új tagországok megoszlása közel 50-50 százalékos, míg korábban a környékbeli országok 2/3-os arányt tettek ki. A nyugat-európai növekedés mögött az Esmya sikere, az EU10 visszaesése mögött pedig részben az árerózió áll. A lengyel piac megugrása mögött egy idei influenzajárvány hatása van, hiszen egy évvel korábban az adott termék forgalma alacsony volt, a bázishoz képest így jelentős volt a növekedés. Romániában a forgalomcsökkenés hátterében a kereskedői készletek leépítése áll, az árcsökkenés itt az egyik legerősebb.
Az orosz piaci növekedés okozta a legnagyobb meglepetést, melynek hátterére Bogsch Erik rávilágított. Míg az egy évvel korábbi időszakban jelentős készletleépítés zajlott, addig idén komoly raktárkészlet bővítés zajlott. A hullámzás mögött pedig a rubel árfolyamának változása állt. A rubelben elért 15 százalék körüli növekedés és a raktárkészletek feltöltéséből adódó hasonló (szintén 15 százalék körüli) emelkedés és a kedvezőbb termékösszetétel adta a 38,5 százalékos rubelben realizált bővülést. Mindezek mellett ugyanakkor a januárban végrehajtott áremelés is segített a bevételek megugrásában. A Richtern számára ráadásul az első félévben az árfolyamok is kedvezően alakultak, ugyanakkor Bogsch Erik szerint ezek egyszeri tételek, amelyekkel a következő időszakban nem lehet számolni. Problémát okoz az is, hogy hosszabb távon csökkenő vásárlóerővel lehet kalkulálni, az orosz piacon ugyanis a hazai termelés erősödése várható.
Az ukrán piac kapcsán a legutóbbi negyedéves zuhanás után sem várnak javulást a Richternél, további vásárlóerő gyengülést prognosztizálnak. Az egyéb FÁK országok stabilan teljesítettek.
Az USA-ban a sürgősségi fogamzásgátlás segített a bevételek növekedésében, Bogsch Erik szerint a partnerük, a Teva nagyon jó munkát végzett. Emellett a nőgyógyászati termékek is növekedtek.
Az egyes terméktípusoknál tovább bővültek a nőgyógyászati árbevételek, 190 millió eurót tesznek ki. Az EU15 (35%) immár a legnagyobb piac, míg az USA-val (12%) együtt közel 50 százalékos részarányt képviselnek. Ugyanakkor a FÁK országok még mindig az ilyen termékekből származó bevételek negyedét adják. A Grünenthal portfolió árbevétele 25,7 millió eurót tett ki, az Esmya árbevétele pedig 21,2 milliót hozott, így a korábbi évek akvizíciói folyamatosan eredményt hoznak.
A nagy- és kiskereskedelem a teljes bevétel 16 százalékát adta, amelyből a legfontosabb a román piac, ahol sikerült stabilizálni a helyzetet.
Cariprazine, amely egy kiemelt termék, jelentős késésben van, júniusban ugyanis az amerikai hatóság meghosszabbította az elbírálási időszakot. Az Esmya ezzel szemben a terveknek megfelelően kapott engedélyeket, az utolsó ilyen az EU-ban május végén "érkezett meg". Az árfolyamok kapcsán Bogsch Erik felhívta a figyelmet, hogy az euró esetében az időszaki záróárfolyam relatív magas volt (315 forint), ami a pénzügyi eredményt segítette.
Az egyes piacok kapcsán a vezérigazgató ismertette a várakozásokat, amelyek közül Ukrajna a legérdekesebb. Míg itt korábban 40 százalékos visszaesést vártak, immár 60 százalékos mínusznál járnak. Az idei évre így a társaság most 20 millió dolláros bevételt vár, és a visszaesést jól jellemzi, hogy két éve még 90 millió volt, tavaly pedig 73 millió dollár. Az előrejelzésekkel szemben most számottevően javítottak az orosz (a korábbi 15 helyett 16 milliárd rubel) és az amerikai piac (a korábbi -30 százalék helyett -5-10 százalék) esetében is.
A jövőbeni tervek kapcsán azt hangsúlyozta Bogsch Erik, hogy aktívan keresnek nőgyógyászati termékportfóliót, ha esetleg más termékek nincsenek, akkor teljes céget (mint a korábbi lengyel akvizíció). Ugyanakkor problémát jelent, hogy túlértékelt most a piac. A Bayer gyógyszergyárral kötött megállapodásnak az idei évre minimális lesz a hatása, a termékek szeptemberben kerülhetnek piacra.
mfor.hu