3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Déli Áramlatnak a Gazprom által tervezettől eltérő nyomvonalában állapodott meg Bulgária és Szerbia, amely érinti a gázvezeték építésének többi résztvevőjét is - jelentette kedden a Kommerszant című orosz lap.

Boris Tadic szerbiai elnök és Bojko Boriszov bolgár kormányfő a hétvégén Bulgáriában arról állapodott meg, hogy a Magyarországon is áthaladó gázvezeték Dimitrovgrad közelében lépi át a határt, noha a Gazprom ez ellen foglalt állást, mert ez jelentősen meghosszabbítja a vezetéket.

A lap emlékeztetett arra, hogy Belgrád eleve ezt a nyomvonalat javasolta, de nem tudta megszerezni hozzá a Gazprom támogatását, ezért Bulgáriával szövetkezett a kérdésben.

A Déli Áramlat szerbiai nyomvonalát ugyan még nem rögzítették véglegesen, de egy előzetes megállapodás értelmében a vezeték a határt Dimitrovgradtól mintegy 100 kilométerre északra lépi át, és a kerülő megdrágítja az építkezést. Szerbia azért érdekelt abban, hogy Dimitrovgradnál lépje át a határt a vezeték, mert így áthalad az egész országon, míg a Gazprom tervei szerint a déli országrészt elkerüli. Ebből valóságos botrány is volt tavaly, amelyet a hatóságok csak azzal tudtak megfékezni, hogy hangsúlyozták: még nincs döntés.

Bulgáriában Bojko Boriszov kormányának tavaly nyári hatalomra kerülése nyomán a kormányfő befagyasztotta a Moszkvával való energetikai együttműködés projektjeit - a Déli Áramlat, a Burgasz-Alexandrupolisz kőolajvezeték és a belenei atomerőmű építésének ügyét - , nemrégiben pedig átadta az ügyészségnek a Gazprom és a Bulgargaz 2006-ban kötött gázszállítási szerződését azzal, hogy ez a Gazprom nyomása alatt jött létre és nem felel meg Bulgária nemzeti érdekeinek.

Moszkva nehezen tudta megtörni Szófia ellenállását, és Boriszov Viktor Zubkov orosz első miniszterelnök-helyettes július elején tett látogatásán biztosította első ízben nyilvánosan támogatásáról a Déli Áramlatot. Ezt követően jelentették be az úgynevezett menetrend aláírását. Ehhez Moszkvának azonban jelentős engedményeket kellett tennie: a bulgáriai vezetékrendszert ugyan bekapcsolják a Déli Áramlatba, de maga a vezeték bolgár tulajdonban marad, s az orosz fél Szófia követelésére vállalta, hogy kiiktatja a közvetítőket a bulgáriai gázüzletből, és belement a gáz árának csökkentésébe.

A Gazprom a jelek szerint nem aggódik a szerb-bolgár megállapodás miatt. Az orosz monopólium sajtóosztályán rámutattak, hogy a végleges nyomvonalat a műszaki-gazdasági alapvetés nyomán határozzák majd meg, s a terveket a Gazprom dolgozza ki. Ez szakértők szerint azt jelzi, hogy a Gazprom szerint bármiben is állapodnak meg a résztvevők, az utolsó szó a Gazpromé lesz. A lap azonban úgy vélte: nehéz lesz megtörni két partner egyeztetett álláspontját, vagyis a Déli Áramlat balkáni szakasza körül még lesznek harcok.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!