Fejlettnek minősül a szolgáltatási volumen és a piac érettsége alapján a kereskedelmi banki szolgáltatás, ami nem meglepő, tekintettel arra, hogy a gazdaságban áramló tőke 75-80 százaléka banki csatornákon vándorol - állapítja meg a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének júliusban publikált tanulmánya.
Ehhez képest lényeges lemaradást mutat a vállalatfelvásárlási és -finanszírozási üzletágat képviselő befektetési banki szolgáltatás, valamint a pénzügyi derivatívák kereskedelme, csaknem teljes egészében hiányzik a vállalati kötvénypiac, és a részvénypiac is igen csekély súllyal vesz részt a gazdaság finanszírozásában. A lemaradás fő oka a gazdaság - ebből is kifolyólag a piac vagy a szóba jöhető üzletek kis mérete -, de komoly a szerepe ebben a törékeny monetáris stabilitásnak és - ehhez kapcsolódóan - a befektetői bizalom hiányának, ami a belföldi forrásköltségeket tartja magasan, akadályozva egyúttal a kötvény- és részvénypiac fejlődését.
Banki kilátások
A bankszektor eddigi térnyerése szorosan összefügg a jó jövedelmezőségi kilátásokkal. A csatlakozást követően azonban lassan apadni fog a rentabilitás a bankszektorban, tekintettel a reál- és pénzügyi szféra konvergenciájából adódó irreálisan magas banki kamatrés fokozatos csökkenésére.
Húzóágazatnak továbbra is a lakossági, valamint a kis- és középvállalkozói ügyfélkör tekinthető, bár az előbbi piacon már a telítettség jelei mutatkoznak: a magánszemélyek kétharmada banki ügyfél, és ez az arány az utóbbi két évben alig változott. A termék- és szolgáltatáskínálat nagyméretű bővülése felhajtóerőt jelenthet, s erre - a csatlakozás pillanatában életbe lépő "egységes európai útlevél" alapján könnyített feltételek miatt - nagy valószínűséggel az "idegen" pénzügyi szolgáltatók is reagálni fognak.
A PSZÁF tanulmányának összegzése szerint hosszabb távon az értékpapírpiacok, valamint az alapszerű és biztosítási közvetítési csatornák várhatóan teret nyernek a bankszektorral szemben.
A várható kilátások? A hazai pénzügyi szektor a közeljövőben minden bizonnyal nagyarányú alkalmazkodásra kényszerül, ami magában hordozza a szemléletmód-váltás szükségszerűségét is.
Megjelent a Piac és Profit októberi számában, ahol további, a témához kapcsolódó cikkeket talál!
Brókerbotrány és a bankszektor - Véget ér a szeplőtlenség?
Elérik-e a magyar bankszektor egészét a brókerbotrány hullámainak fodrai? A kérdésre még nincs egyértelmű válasz, de mindenképpen mérlegelendő, hogy milyen hátrányokat okozhat a hatása egy olyan országban, ahol a pénzügyi kultúra még meg sem erősödött, ahol az ügyfelek gyakran nem a legvonzóbb ajánlatot választják, hanem sokkal inkább a megszokottat, és ahol mindennek ellenére - vagy éppen ezért - igen éles a verseny a pénzintézetek között.