Brüsszelben attól tartanak, hogy ha a még talpon lévő négy "nagy" közül az egyik hasonló sorsra jutna, nem lenne elegendő könyvvizsgálói kapacitás a multinacionális cégek igényeinek kielégítésére. A Deloitte Touche Tohmatsu éppen a múlt héten egyezett bele, hogy 149 millió dollárt fizet a Parmalat 2003-as csődjéből adódó követelések rendezésére.
Hazánkban korlátlan a könyvvizsgáló felelőssége
Magyarországon kötelezettségszegés esetén a könyvvizsgáló a polgári törvénykönyv szabályai szerint, felső korlát nélkül felel az okozott kárért, amelynek mértékét viszont bizonyítani kell. Az uniós kezdeményezést a felelősség korlátozására a piaci érdekekkel megegyezőnek és a szakma számára előnyös lépésnek tekinti Fekete Katalin, a Magyar Könyvvizsgálói Kamara alelnöke. Felelősségük korlátozását a könyvvizsgálók jelenleg csak megbízóikkal kötött szerződéseikben köthetik ki, illetve előírás, hogy ügyfelenként legalább ötmillió forintos biztosítást kössenek.
Az alelnök hozzátette: az Arthur Andersen esete után olyan mértékben emelkedtek a könyvvizsgálói biztosítási díjak a világban, hogy ha a felelősséget nem korlátozzák, lehetnek olyan nemzetközi cégek, amelyeket éppen a magas kockázat miatt senki sem lesz képes elvállalni - írja a Világgazdaság.