Lenónak a The New York Times csütörtöki címoldalas búcsúztató cikke szerint 300 csatorna és 48 rivális műsor között is mindvégig sikerült megőriznie a műsor vezető szerepét a késő éjszakai szórakoztatás amerikai piacán. Még akkor is, ha a műszaki fejlődés - főleg az internethasználat - alaposan megváltoztatta a tévénézési szokásokat. Igaz, a 60 éves show nézettségét a most távozó műsorvezető a két olyan legendás elődje katapultálta a magasba, mint Jack Paar és Johnny Carson.
A lap szerint Leno számára semmi sem számított annyira, mint az, hogy ő vehesse át a stafétát Carsontól, amit ügyes manőverezéssel sikerült is elérnie nagy vetélytársával, David Lettermannel szemben. Ugyancsak ügyes taktikával sikerült visszaszereznie a műsort a helyébe 2009 és 2010 fordulóján rövid időre beültetett Connan O'Brientől. Domináns pozícióját annak ellenére is sikerült megőriznie, hogy semmilyen újítást sem hozott a televíziós humor világába, az internetet nem árasztották el műsorainak sziporkázó gegjei és kollégáinak különösebb elismerését sem vívta ki soha. Ugyanakkor elérte, hogy az aktuálisan fontos és érdekes emberek a show vendégei legyenek. Mottója egyszerű volt: "Írj viccet, mondj viccet és vedd fel a csekket" - mondogatta.
Leno nem nyilatkozott arról, hogy a távozása után mihez akar kezdeni, miután szeptemberben lejár a szerződése, de a The New York Times szerint nyitva áll előtte a stand up comedy világa és a lap tudni véli azt is, hogy a CNN is megkereste egy ajánlattal. A The Washington Times által megszólaltatott szakértők szerint Leno megállná helyét a politika világában is, igaz, az az Egyesült Államokban is csúszós pálya egy komikus számára.
A lap által közölt statisztika szerint Jay Lenóhoz, aki a pályafutása során 43 892 viccet sütött el közszereplőkkel kapcsolatban, valószínűleg a republikánusok állnak közelebb. A jelenlegi kormánypárton, a demokratákon ugyanis 10 885 alkalommal köszörülte a nyelvét, míg a mostani ellenzéken "csak" 9465-ször. Csipkelődésének tárgyává a legtöbbször, 4607 alkalommal Bill Clinton vált, amit 939 Hillary Clinton- és 454 Monica Lewinsky-poén egészített ki. A republikánusok közül az ifjabbik Bush exelnök vezeti nála a listát 3239 "találattal". Barack Obama időarányosan viszonylag jól áll a róla elhangzott 1011 megjegyzéssel, amelyek száma már nem nagyon szaporodhat tovább.
Csütörtöki utolsó show-jában Leno egyik vendége ugyanúgy Billy Crystal lesz, mint a humorista 1992-es első adásában. Noha az elmúlt hetek nosztalgikus visszapillantásokkal fűszerezett adásainak nézettsége folyamatosan emelkedett, Jay Leno aligha érheti el a műfajban az akkor 66 éves Johnny Cason által felállított abszolút csúcsot, Carson utolsó fellépését 1992-ben ugyanis 42 millió amerikai tévénéző látta. Leno 2009 májusában érte el a csúcsot 11,9 millióval. A 63 éves Leno helyét - aki hosszú ideje nyíltan nehezményezi, hogy az NBC eltávolítja a képernyőről - a 39 éves Jimmy Fallon veszi át. Ő február 17-én ül be a stúdió emblematikus íróasztala mögé.
MTI