3p

Hosszú távú otthonteremtési programot, innovációs stratégiát és a foglalkoztatás szabályainak megváltoztatását javasolták a gazdasági konzultáción szerdán felszólaló munkacsoportok vezetői.

Az Orbán Viktor leendő miniszterelnök által meghirdetett nemzeti konzultációsorozat második rendezvényén - amelynek témája a gazdasági válsághelyzet elhárítása - Czomba Sándor, a Fidesz országgyűlési képviselője, a foglalkoztatási munkacsoport vezetője rossz tendenciának nevezte, hogy a legutóbbi KSH-adatok szerint a közszférában növekedett, míg a versenyszférában csökkent a foglalkoztatottak száma. Szerinte az értékteremtő munkahelyek irányába kell a foglalkoztatást vinni, és a munkanélküliségben meglévő területi egyenlőtlenséget mérsékelni kell.

A képviselő szerint az alkalmi és idényfoglalkoztatás szabályait meg kell változtatni, a mezőgazdaság esetében például közteher-átalányt lenne célszerű bevezetni esetükben, illetve a munkavállaló bejelentését egyszerűsítenék. Czomba Sándor úgy vélekedett, hogy a Munkaerőpiaci Alapba nem fog befolyni az ötszörösére megemelt rehabilitációs befizetésből a mintegy 62 milliárd forint bevétel. Számítása szerint már most látszik a megkötött szerződések alapján, hogy a "Munkaerőpiaci Alapban egy 70 milliárd forintos lyuk tátong".

Pakucs János, a Magyar Innovációs Szövetség (MISZ) tiszteletbeli elnöke szoros összefüggésbe hozta a gazdaság és az innováció kapcsolatát, nemzetközi példákra hivatkozva kijelentette: a gazdaság fejlődésében jelentős tényező az innováció. Javaslata szerint innovációs stratégiát kellene kidolgoznia a kormánynak, ebben kijelölve a kutatás-fejlesztés prioritásait a húzóágazatokra: a járműiparra, az egészségiparra, az informatikára és az új energiaforrásokra. A kutatás-fejlesztési pályázati rendszert a bizalom és a felelősség elvére építve át kellene alaktani, a finanszírozásban pedig építeni lehetne az alapkutatást támogató alapra, az OTKA-ra, az innovációs alapra és az uniós forrásokra. Szükségesnek nevezte a MISZ tiszteletbeli elnöke, hogy a források felhasználását, hasznosulását figyelemmel kísérje egy monitoring szervezet, és jelezte, a kutatás-fejlesztés, innováció állami irányítását is meg kell oldani.

Seres László, az otthonteremtési munkacsoport szakértője szerint hosszú távú, 15-20 évre szóló otthonteremtési programot kellene kidolgozni, és meg kellene vizsgálni annak a lehetőségét, hogy a lakhatási támogatást be lehet-e építeni a cafeteria-rendszerbe.

Horváth Tihamér, a turisztikai munkacsoport szakértője azt javasolta, hogy vezessenek be egy úgynevezett üdülési kártyát, amely üdülési támogatást biztosítana jövedelemadó- és járulékmentesen. A tervek szerint a munkavállaló éves nettó bérének 10 százalékát kaphatná meg, amely gyermekenként további 10 százalék lehet.

Horváth Tihamér szavai szerint a munkaadó a kormány által, erre a célra létrehozott bankba fizetné be névre szólóan az összeget, a bank pedig a feltöltött kártyát rövid idő alatt a kedvezményezett számára kiküldené. A kártyát egészségmegőrzési, üdülési, étkezési szolgáltatásra szerződött helyeken fogadnák el. A szakértő azt mondta, hogy a kedvezményezett 18 hónapig használhatná fel a pénzt, utána a rendszer fejlesztési célú felhasználásra benyeli az összeget. Mint mondta, a javaslat szerint a munkaadó az általa fizetett üdülési támogatás 50 százalékát a fizetendő társasági adójából levonhatná.

Horváth Tihamér szerint a kártya révén a belföldi turizmusból most kimaradó mintegy 2-2,5 millió munkavállaló fogyasztóvá válhat. Ezen túl a kártya növelné a szállodák foglaltságát, javítaná a turizmus versenyképességét is.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!