3p

Közleményben cáfolta az INA azt a horvát lapértesülést, amely szerint a cégnél döntöttek arról, hogy bizonytalan időre beszüntetik a fiumei (Rijeka) finomító működését – írják a szombati horvát lapok. Ivan Vrdoljak gazdasági miniszter pedig azt mondta, ha valaki be kívánja zárni a horvát finomítókat, az nehezen lehet a horvát kormány partnere.

A Novi list az INA egyik felsővezetőjétől származó információk alapján azt írta:  szeptemberben derülhet ki, hogy időlegesen vagy hosszabb időre szüneteltetik a finomító működését, mivel ekkorra születhet döntés arról, hogy megkezdődik-e a finomító modernizációjának második szakasza. A hír aggodalmat váltott ki a szakszervezeti vezetők körében is, akik szerint az INA a finomító veszteségessége miatt kívánja leállítani az üzemet.    

Az INA a sajtóhírekre közleményben reagált, amelyben cáfolja, hogy döntés született a fiumei finomító leállításáról vagy bezárásáról. Emlékeztetnek arra, hogy az elmúlt pár évben ötmilliárd kunát (mintegy 190 milliárd forint) fektettek a finomítókba. A közleményben megjegyzik, hogy az elmúlt években a horvát, a szlovén és a boszniai piacon harminc százalékkal csökkent a kőolajszármazékok kereslete, ami a fiumei finomító egyharmad kapacitásának felel meg.      

Ivan Vrdoljak gazdasági miniszter újságírói kérdésre Csáktornyán (Cakovec) a lap információival kapcsolatban kijelentette; ha valaki a termelést csökkenteni akarja és extraprofitra törekszik és be kívánja zárni a horvát finomítókat az, nehezen lehet a horvát kormány partnere - idézi a minisztert a Jutarnji list szombati száma.

A miniszter kész az összes energetikai óriással is  összeverekedni”azért, hogy csökkentsék a gáz árát, mivel szerinte a Horvátországban kitermelt gázt drágábban adják el a horvát ipari szereplőknek, mint az orosz gázt Ausztriában, Csehországban vagy Magyarországon.    

Az INA a rijekai üzemmel kapcsolatban a közleményben  megjegyzi, hogy a piaci versenyhelyzet miatt növelni kell a magas minőségű termékek előállítását a termelésben, és mindezt optimális munkaerőszámmal kívánják elérni.    

Horváth Ferenc a Mol termék-előállításért és kereskedelemért felelős ügyvezető igazgatója a Reuters hírügynökségnek a héten adott interjújában azt mondta, hogy a INA-nak (amelyben a Mol közel 50 százalékos részesedéssel rendelkezik) két finomítója is nehéz helyzetben van, részben mert 2003-ig, a Mol megjelenése előtt, elmaradtak a szükséges befektetések. Látható, hogy az INA termelői kapacitása kétszerese annak, amely a horvát piacnak és az azzal szomszédos piacoknak együttesen kellene - tette hozzá. Megjegyezte azt is, most az a kérdés, hogy befektetésekkel lehet-e felfejleszteni valamelyik horvát finomítót, hogy az igazán versenyképessé váljon.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!