2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ben Bernanke, az amerikai szövetségi tartalékbank-rendszer (Fed) elnöke szerdán cáfolta, hogy a kormány "államosítani" akarná a nehézségekkel küzdő Citigroup bankcsoportot.

"Az én értelmezésemben az államosítás azt jelenti, hogy a kormány megszerzi a bankot, kiszorítja a részvényeseket és önmagában kezdi el irányítani azt; nekünk nincs ilyen tervünk" - közölte a kongresszusban, szokásos féléves beszámolójában.

Az amerikai kormány hétfőn értesítette a nagybankokat: az állam a legnagyobb részvényessé válhat, ha a szövetségi ellenőrök úgy találják, nem elég erősek a vártnál mélyebb gazdasági válság átvészelésére.

A szövetségi ellenőrök ugyancsak hétfőn erősítették meg: tárgyalások folynak arról, hogy a kormány jelentős törzsrészvénypakettet kapjon a harmadik legnagyobb amerikai bankban, a Citigroupban. Értesülések szerint az állam akár 40 százalékos tulajdonrészt szerezhet. A befolyásos The New York Times szerint a kormány nem nevezi nevén, de valójában a nagybankok részleges vagy teljes "államosítása" kezdődött el.

Bernanke szerint azonban legfeljebb arról van szó, hogy a kormány "jelentős kisebbségi részvényhányadot" szerezhet a Citiben vagy más bankokban. Mint mondta, a kormánynak rendelkezésre állnak azok az eszközök, amelyekkel el tudja érni a kívánt célt, nem lesz szükség valamiféle csődeljárásra vagy a bankok állami átvételére.

A Fed-elnök azt is leszögezte, hogy ellenőrzése alatt tartja az inflációs folyamatot. "Elég biztosak vagyunk abban, hogy emelhetjük a kamatokat, csökkenthetjük a pénzkínálatot, és mindezt jól időzítve, hogy elkerüljük az inflációs következményeket" - mondta.

Bernanke védte a Fed tavalyi agresszív lépéseit. A központi bank ősszel szinte nullára csökkentette az irányadó kamatot és több mint 1 billió dollárt pumpált a hitelpiacra a globális hitelválság kitörése után. "Komolyan azt gondolom, hogy tavaly október közepén a globális pénzügyi rendszer összeomlását kerültük el, amely egy valóban mély és nagyon hosszú gazdasági válságot idézett volna elő" - mondta a kongresszusi meghallgatáson.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!