4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Váratlan és szenzációs fordulat állt be a Club Aliga privatizációjának maratoni hosszúságú történetében. Bejelentette elővételi szándékát az MSZMP egykori központi üdülőjére, a Club Aligára a balatonvilágosi önkormányzat. Mivel a vonatkozó törvény szerint jogosult erre, a legutolsó pályázat nyertesévé minősített cég hoppon maradhat.

Új tulajdonosa lesz, de kérdés, hogy ki (mfor.hu montázs)

A Club Aliga értékesítésére a KVI által kiírt ötödik pályázatra a november eleji határidőig öten jelentkeztek. Az ingatlanra a legjobb ajánlati ár 5,5 milliárd forint volt. A KVI az egymáshoz közel eső árajánlatok miatt ártárgyalást írt ki, amelyen már csak három cég vett részt.

A balatonvilágosi üdülőkomplexumra vonatkozó pályázati kiírás értelmében ajánlatot kizárólag együttesen az Aliga I., II., III. ingatlanok tulajdonjogára, valamint az Aliga I. ingatlancsoport 49 évre szóló vagyonkezelői jogának megszerzésére lehetett benyújtani. A vagyonkezelésbe megszerezhető ingatlanok összterülete 47 hektár. A területen 55 épület található, amelyek teljes alapterülete meghaladja a 30 ezer négyzetmétert. A pályázat sikeres lezárását követően a KVI az üdülőkomplexumot üzemeltető Club Aliga Zrt. 100 százalékos részvénycsomagjának értékesítését is tervezi - ismertette korábban a KVI.

A Club Aliga hányattatásai

Az aligai komplexum a rendszerváltás előtt az MSZMP központi üdülője volt, majd a rendszerváltás után átkerült az egészségügyi tárca vagyonkezelésébe, ahonnan az ingatlan 2005. januárjában került vissza a KVI kezelésébe. A KVI 2006. május 31-én, a harmadik tender során hirdette meg először úgy a Club Aligát, hogy az üdülőkomplexum három részét kínálta eladásra kínálta fel, illetve az Aliga I. nevű rész - akkor - 25 éves vagyonkezelői jogára keresett befektetőt. A vagyonkezelői jogot a negyedik - és az ötödik - pályázatban azért emelték 49 évre, mert a tapasztalatok alapján ez felel meg a tulajdonjog értékének. A negyedik pályázatra a 2006. július 25-i határidőig két ajánlat érkezett. A Gyöngy PPM Kft. valamint a Bau Contact Trade Invest 2006. Kft. ajánlatait azonban az igazgatóság érvénytelennek nyilvánította, a pályázat eredménytelenül zárult.

Ingyen akarta az önkormányzat

A Club Aliga használati jogára szóló igényét korábban bejelentette az Egészségügyi és Szociális ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezete (EDDSZ), ezt azonban a Veszprém megyei bíróság 2006. februárban másodfokon is elutasította. Az EDDSZ az ötödik kiírás után közölte a nyilvánossággal, hogy az üdülőkomplexum használati jogáról szóló peres eljárás nincs lezárva. A szakszervezet szerint megtévesztő pályázati felhívást jelentetett meg KVI, mert a szakszervezet 2006. júliusban az Európai Jogok Bíróságához fordult a munkavállalók továbbképzési és rekreációs jogát biztosító Club Aliga használati joga miatt. A KVI szerint azonban az ingatlanegyüttes teher- és permenetes.

A Club Aligát a Pénzügyminisztérium 2006. októberben 5,5-6 milliárd forintért pályázaton kívül megvételre ajánlotta az elővásárlási joggal rendelkező helyi önkormányzatnak. Ekkor (azaz októberben) az önkormányzat a Club Aliga pályázaton kívüli ingyenes átengedését kérte, ám ezt az igényüket a KVI nem fogadta el.

5,5 milliárdot fizetne a PRO-MOT

Decemberben hirdette ki a Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) a Club Aliga tulajdonlására és vagyonkezelői jogaiért kiírt pályázat nyertesét. A győztes PRO-MOT Hungária Kft. bruttó 5,5 milliárd forintot ajánlott az ingatlanegyüttesért. Aligán működött egykor az MSZMP központi üdülője, maga balatonaliga közigazgatásilag Balatonvilágoshoz tartozik. A balatonvilágosi önkormányzatnak egy 1992-es, az államháztartásról szóló törvény értelmében elővételi joga van a területre. Az mfor.hu birtokában lévő 2006. december 18-án kelt, apolgármester által aláírt és a KVI-hez írt levelében az önkormányzat élni is kíván ezzel a jogával, és a megvételhez szükséges 5,5 milliárd forint is az önkormányzat rendelkezésére áll.

"Így van, bejelentettük az elővételi szándékunkat, így aztán most a KVI-nél van a labda" - közölte érdeklődésünkre Fekete Barnabás, Balatonvilágos polgármestere. Az önkormányzat az ötödik tender nyertes összegét, az 5,5 milliárd forintot is "megszerezte". 2006. október 27-én együttműködési megállapodást kötöttek a Pólus Palace Befektetési Csoporttal, miszerint az önkormányzattal közös projekttársaságot hoznak létre Pólus Palace - Club Aliga Kft. néven a Club Aliga megszerzése érdekében. A megállapodásban a Pólus Befektési Csoport kötelezettséget vállalt arra, hogy a szükséges tőkét az önkormányzat számára biztosítja.

Szemán László

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!