"Ha nem akarjuk, hogy minket korlátozzanak, akkor mi sem tehetjük meg ezt másokkal, tehát Romániával és Bulgáriával szemben" - szögezte le Topolánek. Szerinte Csehország egyértelműen elkötelezett a szabad munkavállalás mellett az egész Európai Unió területén.
"Nem lehet vizet prédikálni, és közben bort inni" - emelte ki a sajtóértekezleten Petr Necas munkaügyi és népjóléti miniszter. Ha Csehország megtiltaná a románok és a bolgárok munkavállalását, akkor "elveszítené a hitelét". Egyúttal hozzátette: a cseh törvények lehetőséget adnak arra, hogy problémák esetén korlátozhassák a külföldi európai uniós állampolgárok munkavállalását Csehországban.
"Ezt a törvényt most a románokra és a bolgárokra is kiterjesztjük" - jelentette ki Topolánek. Prágának hasonló lehetősége van a balti államok, Szlovákia és Magyarország Csehországban dolgozó állampolgáraival szemben is.
Szakértők szerint azonban várhatóan nem kell alkalmazni ezt a törvényt. "Csehországban munkaerőhiány van szinte az összes iparágban. A nagy cégek már most Szlovákiában és Lengyelországban toboroznak munkaerőt" - mondta újságíróknak Petr Dufek, a CSOB bank elemzője.
Ami a magyar álláspontot illeti, az Országgyűlés foglalkoztatási és munkaügyi bizottsága a testület csütörtöki ülésén egyetértett azzal, hogy Magyarország az első két évben ne biztosítson teljesen szabad munkavállalást. Hozzátették azonban, hogy azokban a szakmákban, amelyekben hazánkban munkaerőhiány van, könnyítse meg a román és bolgár munkavállalók elhelyezkedését.
Menedzsment Fórum
Csehország beengedi a Balkán munkásait
Csehország megnyitja munkaerőpiacát a román és a bolgár állampolgárok előtt - döntött csütörtök éjjel a cseh kormány. Románia és Bulgária január 1-jétől válik az Európai Unió tagjává.