3p

Lépést tart a hatóságokkal a szervezett bűnözés: napjainkra üzemi méreteket öltött a cigarettacsempészet, a tiszta szesz "felhasználói" pedig továbbfejlesztették "vállalkozásaikat" - duplikálják a hivatalos zárjegyeket, és az azzal "hitelesített" italokat dobják piacra. Mfor.hu körkép.

Duplikálják a zárjegyet, higítják a könnyűolajat

Lefoglalt szesz kannákban (Forrás: VPOP)

A másik módszer szerint a nyugati márkájú cigarettákat Kínában hamisítják, és konténerekben, hamis árumegnevezéssel juttatják Európába. A magyar bűnszervezetek mindkét esetben közvetítőként, deponálóként és szállítóként vesznek részt az akcióban.

A cigarettát jellemzően valamilyen legális áru közé rejtve, a szállítóeszközön erre a célra kialakított rejtekhelyen vagy a szállított áruféleségek közé dugva próbálják átjuttatni a határokon.

A szervezetek csúcsán állókhoz való eljutást szinte lehetetlenné teszi, hogy egyes bűnszervezetek - a kellő nagyságú vagyon felhalmozása után - teljesen áttérnek a legális gazdasági tevékenységre. A kockázattal járó, illetve az erőszakos bűncselekményeket "bérmunkában" végeztetik el. A lebukott cigarettacsempészek a tapasztalatok szerint utóbbi körből kerülnek ki.

Duplikálják a zárjegyeket

Másfajta profilváltás volt megfigyelhető román és ukrán viszonylatban: egyes határmenti bűnözői csoportok teljesen átálltak a cigaretta- és a szeszcsempészetre. Az utóbbiban tapasztalt új elkövetési formára már felhívták a VPOP figyelmét is.

A várható haszon érzékeltetésére néhány adat: hivatalosan egy liter tisztaszesz 180 forint, amihez még hozzájön 1030 forint jövedéki adó. Egy liter tisztaszeszből két és fél liter szeszes ital készíthető, amit palackoznak, majd a hivatalosan megvett zárjeggyel ellátott palackokban országszerte terítenek. A csempészett tisztaszesz literje 400 forint, adót nem fizetnek utána. A hivatalosan megvásárolt zárjegyet egy vajdasági nyomdában duplikálják, majd összekeverik a valódiakat a hamisakkal, vigyázva arra, hogy véletlenül se kerüljenek egy tételbe az azonos sorszámú zárjegyek.

Az ellenőrzést végző vámos csak azt tudja megállapítani, hogy valóban léteznek-e a vizsgált tételben szereplő zárjegyek, azt már nem, hány darab fut egyből. A lebukás kockázata minimális.

Szemán László

Menedzsment Fórum Kapcsolódó anyagok:
A nagy kínai cipőbiznisz: fiktív számlák, elcsalt adók Küzdelem az off shore ellen: cégek a végeken Gazdasági bűnözők: Romániában is az olaj és a szesz vezet Csapást mérne a dohánycsempészetre az EU Hét év alatt ezerszeresére nőtt a hamisítványok száma az EU-ban

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!