
A közelmúltban tartották az EB megbízásából azt a konferenciát - a Deloitte, az IRM és az NFGM szervezésében -, amely célja az volt, hogy egyszerűsítési javaslatokat gyűjtsön a vállalkozásokat sújtó Európai Uniós jogrendszerből eredő adminisztratív terhekkel kapcsolatban. Lengyel Kristóf a Deloitte Zrt. képviseletében elmondta, hogy csak a társasági jognak való megfelelés uniós szinten mintegy 20 milliárd eurós költséget ró a cégekre minden évben. Ezt úgy mérik fel, hogy a kötelezettségekhez kapcsolódó effektív költségeket, illetve a ráfordított munkaidőt veszik figyelembe.
Az EB kezdeményezése ezt kívánja orvosolni. A projekt kivitelezését a Deloitte, a Ramboll és Capgemini tanácsadó cégekből álló konzorcium nyerte el, és ennek keretében a 27 tagállamban mintegy 250 tanácsadó vesz részt a felmérések elvégzésében. Magyarországon a Deloitte vezeti a projektet. A brüsszeli bizottság 13 területet határozott meg, amelyből a legtöbb érinti Magyarországot is, de például a tengeri halászat kérdésköre értelemszerűen nem.
A cégeknek információ-szolgáltatási kötelezettsége van az uniós jogszabályokból eredően a hazai hatóságok felé akár az ÁFA, akár a Társasági jogból eredő beszámoló kötelezettségre gondolunk, emellett rendszeresen kell jelentéseket készíteni bizonyos gazdasági eseményekről. De hasonló teher a termékek tanúsítványainak kiállítása, amelyeknek természetszerűleg költségei vannak.
A projekt keretében vizsgált területek közül a legtöbb adminisztratív terhet tartalmazó jogszabály az EU-s társasági jogból ered, ugyanakkor a pénzügyi szolgáltatások terén szintén sok szabályozás működik, de igen előkelő helyen szerepelnek a környezetvédelem, élelmiszerbiztonság, és a gyógyszeripari szabályozások. Ezen jogszabályok száma nem feltétlen arányos a cégekre nehezedő adminisztratív költségekkel, de pontos számokat majd csak a felmérés végén lehet megtudni.
Ezeknek a jogszabályoknak az áttekintése párhuzamosan folyik, de pilóta projekt keretében a társasági jogot érintő szabályokat és az abból fakadó terheket már felmérte a konzorcium, melynek eredménye a fent említett 20 milliárd eurós éves költség.
Felmérések a magyar üzleti szereplők bevonásával
A projekt keretében sor kerül az egyes cégek terheinek felmérésére és csökkentési javaslataiknak összegyűjtésére az Unió összes tagállamában, így Magyarországon is. Az üzleti élet képviselőit személyesen is megkereste, megkeresi a Deloitte, hogy vegyenek részt a mérésben. Az érintett területek az ÁFA szabályozás, a kohéziós politika, illetve a közbeszerzés. A felmérések ideje 2008 március-júniusig zajlik, 2008 június és augusztusig folyik a 27 ország adatainak összesítése, és az év végén készül el az EB részére a korábban említett végső jelentés. A jelentés alapján az EB parlament 2009 tavaszán kezdi meg az adminisztráció csökkentését célzó törvényalkotási folyamatot.
Az egész folyamat célja, hogy összességében 25 százalékkal csökkenjenek a terhek mind a 13 prioritási területen. Az egyszerűsítésnek több módja van. Ilyen például a jelentések gyakoriságának olyan minimum szintre lecsökkentése, amely még nem veszélyezteti az adatszolgáltatás biztonságát, illetve egyes üzleti csoportok adatszolgáltatási kötelezettségének hatályon kívül helyezése (pl.: mikro vállalkozások). Azt is át fogják vizsgálni, hogy bekérik-e ugyanazt az adatot többször is. A szakemberek a felmérések kapcsán a megtakarításokat is számszerűsíteni fogják.
Lengyel Kristóf hangsúlyozta, hogy ezt a feladatot csak úgy tudják teljesíteni, ha sikerül bevonni az érintetteket a munkába. Így számítanak a céges képviselők részvételére, a kormányzati szervek együttműködésére, valamint független szakértők tanácsaira és új ötleteire.
VMI