Nagy-Britannia a top célpont
Asztalos Zoltán, a magyar orvosok Angliába történő kijutását segítő társaság igazgatója az mfor.hu-nak úgy nyilatkozott: a rövid távú munkavállalás is nagyon fontos a szakmai kompetencia megőrzése és a kompetitív álláspiac fenntartása érdekében. A Metaforum ügyvezetője szerint az angol kórházak, klinikák nem a kezdő orvosokat, hanem a jól képzett szakembereket várják, akik számára a kint tartózkodás felérhet egy szakmai továbbképzéssel.
Viszt Erzsébet úgy véli, a nemzetközi nagyvállalatok és bankok is vonzóak a tehetséges külföldiek számára. A külföldön történő beruházások gyakran mobilitást vonzanak, menedzserek, szakemberek települnek át a vállalat más országban lévő részébe. Mivel azonban ők gyakran az anyavállalat alkalmazásában maradnak, mobilitásuk nem jelenik meg a hivatalos statisztikákban.
Pontos adatok csak az orvosokról
A Magyarországot elhagyó munkavállalók pontos számáról nincsenek pontos adatok, csak az egyes országok bevándorlási adatbázisaira támaszkodhatunk. Egyes szakmák, így az orvosok esetében azonban a kötelező regisztráció, illetve diplomahonosítás miatt rendelkezésre állnak pontos számok is. A doktorok csak abban az esetben vállalhatnak külföldön munkát, ha kérik diplomájuk elismerését a hazai Egészségügyi Engedélyezési Közigazgatási Hivatalnál Az idén 511 orvos adta le kérelmet az engedélyhez, de sokan újra és újra kénytelenek megismételni az eljárást. A jó hírnév igazolás például csak 3 hónapig érvényes, tehát ez idő alatt kell munkát találni külföldön.
A Metaforum adatai szerint jelenleg mintegy 400 magyar orvos regisztráltatta magát az angol Genergal Medical Council adatbázisában, de száznál is kevesebb azok száma, akik ténylegesen munkát vállalnak. Ez a mutató pedig elenyésző az Indiából vagy Pakisztánból érkező orvosokéhoz képest, akik száma elérheti a 10 ezret is.
Egyre többen vágynak AngliábaKorábban Németország számított az első számú célországnak, majd Ausztria és az Egyesült Királyság következett. A Jobpilot ügyvezetője azonban - áttekintve az első félévi adatokat - arra a következtetésre jutott, hogy az önéletrajzot elhelyezők és a külföldi álláshirdetéseket megtekintők körében némi elmozdulás figyelhető meg.
Az év első hat hónapjában az Egyesült Királyság ugrott a lista első helyére 43 százalékos növekedéssel, így jelenleg ez számít a legnépszerűbb célországnak. Mindez összefügghet azzal, hogy a három ország közül itt a legkönnyebb bejutni az álláspiacra, ugyanis az angolok nem korlátozzák a munkaerő szabad áramlását. Németország és Ausztria viszont jelenleg még zárva tartja munkaerőpiacát az unióhoz tavaly csatlakozott tíz ország polgárai előtt.
Kern Ágnes
Menedzsment Fórum
Kapcsolódó anyagok:
Önéletrajz-tippek a külföldi munkavállaláshoz
A magyarok itthon, a lengyelek külföldön dolgoznának
Nem vonzó az EU a magyar munkavállalóknak
Már Angliában és Franciaországban keresnek állást a magyarok
A szlovákok a legmobilabb új EU-tagok