3p

A nagy dohánygyártók és a hozzájuk csatlakozó kisebbek hirdetési önkorlátozása dollármilliókat vonhat ki a reklámszektorból.

A folyamat Magyarországon részben már lejátszódott, hiszen a módosított reklámtörvény az idén akár 4 milliárd forinttal is csökkentheti a dohányáruk hirdetésére szánt összeget.

Az USA tíz legnagyobb hirdetőjének egyike, a Philip Morris (PM) javaslatára a vezető dohánygyárak önként korlátozzák hirdetési aktivitásukat - értesült az Adage, amely a még nyilvánosságra nem hozott dokumentum alapján arról tudósít, hogy a PM, a British American Tobacco (BAT) és a Japan Tobacco (JP) közösen
munkálta ki korlátozott hirdetési stratégiáját. Elemzők szerint a döntés a dohányáruk marketingjének minden területét érinti, és jelentős költést von ki az amúgy is recesszióval küszködő hirdetési szektorból.

Az elhatározásban komoly része volt a dohányzás áldozatainak képviseletében az USA-ban indított pereknek, s talán az Európai Unió egységes szabályozására irányuló kísérleteknek is. Bennfentesek tudni vélik, hogy szerepe volt a PM nemrég napvilágra került tanulmányának is. (E szerint, a dohányosok korai halálával az egészségbiztosítók sokkal többet takaríthatnak meg, mint amennyit a dohányzás okozta bajok kezelése felemészt.)

A dohánygyártók dokumentuma szerint dohánytermék csak úgy és olyan eszközzel reklámozható, amely révén a hirdetés csak felnőtt fogyasztókhoz juthat el. Ez a média- és köztéri reklámokra egyaránt vonatkozik. A "három nagy" reklámjaiban nem alkalmaz 25 éves kor alatti vagy annál fiatalabbnak látszó fotómodellt. Nem kér fel termékei népszerűsítésére, sőt összefüggésbe sem hoz a dohányzással közismert vagy az élet bármely területén kiemelkedő teljesítményt elért személyiséget, s nem kelt olyan látszatot, hogy a sikeres emberek többsége dohányzik. Nem helyez el dohányreklámot lapok címoldalán, és csak olyan újságban hirdet, amelyek olvasóinak legalább 75 százaléka 18 éven felüli.

A BAT, a PM és a JP termékei hirdetését iskoláktól és a sok fiatalt vonzó intézményektől 100 méternél távolabbra helyezik. A tévében és az interneten csak olyan műsor, illetve információ környezetében reklámoznak, amelyek közönsége felnőttekből áll, s ugyanerre tekintettel vannak a videókhoz, a filmekhez, a CD-khez és az egyéb hordozókhoz kapcsolt hirdetéseiknél is. Lemondanak a filmekbe, tévéműsorokba, színházi előadásokba illesztett termékelhelyezésről, vagyis hogy a dohányáru "természetes" keretben jelenjen meg a közönség előtt.

Fentiek tükrében Magyarországon, ahol a dohányreklámokra ez év elejétől Európa egyik legszigorúbb hatósági szabályozása vonatkozik, alig várható változás az önkorlátozások nyomán - kommentálta az egyezséget az egyik érintett társaság magát megnevezni nem kívánó képviselője. Szerinte itt már nincs hová visszalépni a módosított reklámtörvénnyel központilag visszaléptetett dohánygyártóknak. Bár a világ három vezető dohánygyártójához közvetlenül nem csatlakozott, kidolgozta és leányvállalatainak megküldte hasonló tartalmú belső szabályozását a hazánkban a Debreceni Dohánygyár tulajdonosaként érdekelt német Reemtsma is. A társaság egyébként a Mediagnózis listaáron számított adatai szerint az év első hat hónapjában 717 millió forint erejéig még ki tudta használni a magyar piacon a fokozatosan életbe léptetett új reklámtörvény kínálta lehetőségeket, viszont a korábban aktív PM az idén már az első 30 hirdető közé sem került be.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!