Csütörtökön kerültek fel a legfrissebb adatok a képmutatás.hu oldalra, ahol a pártok virtuális kampányszámláit vezetik a civil szervezetek. Az adatokból kiderül, hogy a vizsgált hat párt (MSZP, Fidesz, MDF, Jobbik, LMP, SZDSZ) összesen már majdnem 1,2 milliárd forintot költött el a kampányra. Kétes dicsőség, de elsőként az MSZP lépte át a törvényben meghatározott 386 milliós keretet a becslések szerint.
Belehúztak a pártok
Az elmúlt hetekben még arról számolhattunk be, hogy a virtuális kampányszámlák alapján lassan indul be a pártok költekezése, mostanra azonban belehúztak a pártok. Az élen továbbra is az MSZP áll, a szocialisták a becslések szerint eddig 538,82 millió forintot költöttek el. A dobogó második fokára a Fidesz fért fel, ők eddig 326,819 milliót kampányoltak el, azaz nekik elvileg még van szűk 60 milliójuk, ha be akarják tartani a törvényben előírtakat.
Költésben eddig bronzérmes az MDF, a párt 130,577 millió forintot költött el arra, hogy Bokros Lajost és programját reklámozza. Így már érthető, miért lenne különösen fájdalmas számukra, ha nem tudnának budapesti területi listát állítani. Már a Jobbik is túllépte a százmilliós lélektani határt, 106,244 milliót vert el eddig, míg az LMP 53,602 millió forintot költött a civilek szerint. Érdekesség, hogy a szinte már nem is létező SZDSZ is elégetett már 32,64 millió forintot.
MSZP-dominancia a köztereken
A képmutatás.hu részletes adatai szerint az MSZP eddig főleg a köztéri hirdetésekben kerekedett ellenfelei fölé. Ebben a kategóriában már 257,6 millió forintot költöttek el a TNS Media Intelligence adatai alapján, azaz a teljes költésük majdnem felét. Ez egész pontosan úgy oszlik meg, hogy januárban a kampány indulásakor szűk 100 milliót, majd februárban a választásokhoz közeledve már 160 milliót költöttek köztéri hirdetésekre. Ebből is látszik, hogy az adatbázisban még nem szerepelnek a márciusi adatok, pedig lassan itt a hó vége.
A Fidesz köztéri kampánya jóval lassabban indult: januárban bő 9 millió forintba került a pártnak a plakátok kiragasztása, februárban pedig közel 71,5 millió forintot költöttek el. Így összességében a párt alig harmadannyi plakátot rakott ki az utcákra, mint a szocialisták - ha hinni lehet az adatoknak.
Az MDF számláján is a köztéri hirdetések menüpontja alatt szerepel a legnagyobb összeg, 53,6 millió forint, míg az LMP eddig 15 milliót költött el erre a célra. Érdekesség, hogy a képmutatás.hu adatai szerint a Jobbik eddig egyáltalán nem vásárolt köztéri reklámfelületeket, erre az egyik lehetséges magyarázat, hogy a radikális jobboldali párt inkább aktivistákkal oldja meg a ragasztást, ingyenes felületekre próbálnak ragasztani. Persze az országszerte elhelyezett órásplakátokat bizonyára nem az aktivisták ragasztgatták fel, azaz ezen a soron elvileg még megjelenhet egy néhány milliós tétel.
Az adatbázist böngészve érdekesség például, hogy eddig mindössze két párt - az MSZP és az LMP - költött internetes reklámokra. A szocialisták 13,1 milliót, az LMP pedig 2,3 milliót fordított erre a célra.
A februári adatok alapján a tévében még egyik párt sem hirdetett, az utóbbi napokban azonban az MSZP és a Fidesz is elindította tévés kampányát, így a március végi adatok már minden bizonnyal ezen a téren is mutatnak majd változást.
Napilapokban eddig majdnem 80 millió forintot költöttek el a pártok, de ebből szinte csak az MSZP és a Fidesz vette ki a részét. A szocialisták február végéig 64,6 millió forint értékben vettek újsághirdetéseket, a Fidesz pedig 14,5 milliót költött el hasonló célra. Levelezni viszont a jelek szerint Orbán Viktor sokkal jobban szeret: a Fidesz eddig 44,64 milliót költött postai levelekre szemben az MSZP 27,36 milliójával.
MSZP: nyilvánosságra fogják hozni a számokat
Az MSZP sajtóosztálya péntek reggel megkeresésünkre közölte: álláspontjuk változatlanul ugyanaz a kampánypénzekkel kapcsolatban, ami a múlt héten. Akkor a párt azt közölte, hogy pontos összeget nem tudnak mondani, de álláspontjuk szerint eddig maradéktalanul megfeleltek a hatályos törvények előírásainak.
"A választásra fordított pénzekről, az anyagi támogatások összegéről, forrásáról és felhasználásának módjáról a párt minden esetben a választás második fordulóját követő 60 napon belül nyilvánosságra hozza a Magyar Közlönyben a szükséges információkat" - közölte a szocialista párt. Az Állami Számvevőszék ezt követően egy éven belül ellenőrzi a közzétett adatokat és a pénz felhasználását.
Mostanáig nem érkezett semmilyen kifogás arra vonatkozólag, hogy a párt vagy bármelyik jelölőszervezete megsértett volna bármilyen jogszabályi előírást, esetleg túllépte volna a rendelkezésére álló költségvetési keretet - válaszolták az MSZP-nél.
Beke Károly
Menedzsment Fórum