A bankautomaták nagy része húsz bankjegy kiadását engedi, ez - húszezres bankjegyet is feltételezve - 400 ezer forintos limitet jelent. Vannak azonban olyan bankok, amelyek automatái - függetlenül az ügyfél kártyáján meghatározott napi készpénzfelvételi limittől - egyszerre legfeljebb 200 ezer forint kiadását engedélyezik. Idetartozik az MKB Bank és a CIB Bank is. Míg azonban az MKB kondíciós listájában kiemeli a tranzakciós limitet, a CIB Bank az általános szerződési feltételek között nem, csupán internetes honlapjuk pénztári szolgáltatásokról szóló tájékoztatójában említi meg ezt a technikai korlátot.
A piacot áttekintve több hitelintézet is elfelejti felhívni ügyfelei figyelmét erre az "apróságra". Így a 100 ezer, 300 ezer és 500 ezer forintos limitekkel dolgozó Raiffeisen Bank bankkártyákkal foglalkozó kondíciós listája sem tér ki a legtöbb automatánál meglévő 400 ezer forintos limitre.
Nem tűnik nagy áldozatnak az egymillió forintos napi limittel és 40 forintos fix és 0,4 százalékos volumenarányos költséggel dolgozó Erste Bank esetén sem az egyszeri, átlagosan 400 ezer forintos maximum. Tévedés azonban azt hinni, hogy a vegyes költségszerkezetű konstrukciók esetében csupán a fix rész (jelen esetben 40 forint) néhányszorosát veszítheti el az ügyfél. Online bankszámlacsomaghoz kapcsolódó bankkártya esetén ugyanis az első két készpénzfelvétel az Erste Banknál díjmentes. Tehát ha valakinek már csak egy ingyenes felvételi lehetősége van a hónapban, és egymillió forintot akar felvenni, az ATM fizikai korlátja miatt nem nullaforintos költséggel, hanem 2480-3280 forint levonásával juthat csak megtakarításához.
Az ATM-készpénzfelvételi limiteket a bankok a technikai lehetőségek és a saját gyakorlati tapasztalataik alapján állítják be - közölte a lap kérdésére az Inter-Európa Bank (IEB). A felvételi limit ugyanis elsősorban az adott terminál típusától és a kiadónyílás kapacitásától függ. Az IEB-es automaták - a gyártó ajánlása szerint - egyszerre ötven bankjegyet képesek hiba és gyűrődés nélkül kiadni.
A bankok általában négyféle bankjegyet, húszezer-, tízezer-, kétezer- és ezerforintos címleteket használnak, ennek azonban ellentmond, hogy számos ATM ötezerforintos címletekkel is dolgozik, míg a CIB Bank automatái nem használnak húszezres címleteket. Mivel a kondíciók általában a bankjegyek darabszámát korlátozzák, növelheti a tranzakciószámot a legnagyobb címletű bankjegyek kifogyása is - írja a Világgazdaság.