A sztrájktörvény szerint hét napjuk van a feleknek megegyezni, de a három reprezentatív érdekképviselet alkotta testület már most vizsgálja, milyen "figyelmeztető akciókkal" léphetnének fel ez idő alatt; az egyik lehetséges lépésként a rövid műsorkimaradásokat, másikként a dolgozói nagygyűlést említette Lázár András.
Készülnek már arra az esetre is, ha nem sikerül megegyezniük a menedzsmenttel; "építjük fel magát a sztrájkot" - fogalmazott a sztrájkbizottság elnöke. Az MTI köztévés érdekképviseleti forrásból úgy értesült: várhatóan fokozatosan vezetik be a munkát leállító lépéseket.
Lázár András közlése szerint a csütörtök délelőtti első egyeztetés napirendjére kívánják vetetni azt a témát is, hogy a menedzsment a csoportos leépítés létszámhatárát el nem érő elbocsátásokba kezdett.
Múlt csütörtökön alakult sztrájkbizottság a Magyar Televízióban. A testület szóvivője, Kapuvári Gábor akkori tájékoztatása szerint hétfőn adják át a menedzsmentnek követeléseiket, amelyek középpontjában a munkahelyeknek és a Magyar Televíziónak, mint a társadalmi párbeszéd egyik intézményének a védelme áll.
A menedzsment képviselőinek hétfőn adták át a testület követeléseit; az "átgondolatlan és koncepció nélküli" létszámleépítések és a regionális stúdiók felszámolásának leállítását, valamint az érdekképviseletekkel egyeztetett, a médiatörvény kötelezettségeit is maradéktalanul betartó műsorterv, ehhez igazodó létszám-gazdálkodási és bérgazdálkodási terv megalkotását követelik ebben.
Egyben a valódi teljesítményeket tükröző bérstruktúráért, "a teljesítményekkel nem alátámasztott kirívó különbségek" felszámolásáért, valamint legalább az Országos Érdekegyeztető Tanács által jóváhagyott mértékű béremelés megadásáért, a fizetések reálértékének megtartásáért szállnak síkra.
A sztrájkbizottság felhívja a menedzsmentet, a tulajdonost képviselő kuratóriumot, az Országgyűlést és a kormányt, hogy "a szabad nyilvánosság lehetőségének biztosítása, a közszolgálati televíziózás feltételeinek megteremtése érdekében közösen keressenek megoldást a Magyar Televízió, mint alkotmányos alapintézmény működésének helyreállítására".
Ennek részeként biztosítsanak az elvárható színvonalú műsorokhoz és a becsületesen dolgozó munkatársak munkahelyének megőrzéséhez szükséges pénzügyi hátteret, amely alkalmas arra, hogy reálértéken tartsa ezeket a juttatásokat. "(...) a médiatörvény előírja a törvényhozásnak a versenyképes közszolgálati média finanszírozását, a kormány pedig már ötödik éve nem hajtja végre saját határozatát (2004. július 19.) melyben feladatként szabja meg a Magyar Televízió normatív finanszírozási rendszerének kidolgozását! Ha csak e két jogszabálynak megfelelnének, lényegesen csökkentenék az MTV gondjait. Ezzel összefüggésben támogatjuk új székházunk bérleti szerződésének felülvizsgálatát" - írták.
MTI/Menedzsment Fórum