5p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

1,3 százalékkal csökkentek a telekomcég bevételei az egy évvel korábbihoz képest, azonban az EBITDA majdnem tíz százalékkal növekedett - áll a csütörtök reggel közzétett beszámolóban. Jó jel, hogy a működési eredmény is jelentősen javult, azonban elsősorban egy nagy egyszeri tételnek volt köszönhető a jobb eredmény.

A tavalyi 152,1 milliárd forint után most 150,1 milliárdos árbevételt realizált a harmadik negyedévben a Magyar Telekom, ez 1,3 százalékos csökkenést jelentett. Ehhez képest kedvező, hogy a cég működési eredménye 27,6 milliárd forintról 30,1 milliárdra emelkedett, míg ezzel párhuzamosan a részvényesekre jutó eredmény 10,8 százalékkal 14,8 milliárd forintra ugrott. Az egy részvényre jutó hozam egyetlen negyedév alatt 14,17 forintot tett ki a tavalyi 12,8 forint után, ez 10,7 százalékos növekedés. A cég EBITDA-ja eközben 9,7 százalékkal 56,6 milliárd forintra emelkedett.

A fenti számok mindegyike jobb, mint a KBC Equitas elemzőinek előzetes várakozása, ők például 50 milliárd forint alatti EBITDA-ra számítottak 10,6 forintos egy részvényre jutó eredmény mellett.

A vártnál jobb eredményekhez azért azt mindenképpen hozzá kell tenni, hogy a társaság EBITDA-ja jórészt egy egyszeri tételnek köszönhetően emelkedett, hiszen az egyéb működési bevételek 5,7 milliárddal ugrottak meg, ami főként a cég macedón leányvállalatánál végrehajtott ingatlan-tranzakciónak volt köszönhető. Ennek keretében a leánycég négy elavult épületét cserélték újra, ami 3,7 milliárd forintos nyereséget hozott a konyhára.

A cég gyorsjelentése szerint az egyszeri bevételek és a szigorú költségtakarékossági intézkedések ellensúlyozták a bevezetett távközlési adó kedvezőtlen hatásait. "A működéshez kapcsolódó, azaz a vizsgálattal kapcsolatos költségek és elhatárolások, a végkielégítéssel kapcsolatos költségek, valamint a különadó és az új távközlési adó nélkül számolt EBITDA 5,4 százalékkal 64,0 milliárd forintról 67,4 milliárd forintra nőtt a harmadik negyedévben az előző év azonos időszakához képest" - olvasható a jelentésben.

A rendkívüli tételek részletezéséből az is kiderül, hogy a Magyar Telekom egy negyedév alatt 4,4 milliárd forintot kell befizetnie a júliusban bevezetett távközlési adó címén, emellett a cég 6,2 milliárd forintos különadót is kénytelen volt lenyelni. A ténylegesen befizetett távközlési adó egyébként csak 1,5 milliárd forint volt, hiszen a terhet a teljesítés után két hónappal kell a költségvetésnek megfizetni. A fentiek mellett a végkielégítéssel kapcsolatos költségek 0,3 milliárdot tettek ki, így az összes rendkívüli tétel 10,8 milliárdra rúgott.

Ha az év eddigi három negyedévét vesszük alapul, akkor az látszik, hogy 0,9 százalékkal 442,3 milliárd forintra emelkedtek a Magyar Telekom bevételei, míg a 80 milliárd forintos működési eredmény 3,3 százalékkal haladta meg a tavalyit. Az EBITDA 157,8 milliárd forintot tett ki, ami 5,6 százalékos növekedést jelent, míg a 36,91 forintos egy részvényre jutó eredmény 17,1 százalékkal magasabb a tavaly elértnél.

„A harmadik negyedévben a Magyar Telekomnak erősödő recessziós nyomással kellett szembenéznie, csökkent a háztartások fogyasztása és visszaesett a vállalkozások költése is. Ezen hátráltató tényezők ellenére jelentős előrelépést értünk el a működésünkben, amit jól mutat a vezetékes és mobil szélessávú, a TV és mobil hang előfizetők számának növekedése valamint az a tény, hogy minden üzletágban megőriztük piaci pozíciónkat. Mindezek jelentős eredmények a jelenlegi kihívásokkal teli piaci környezetben" - emelte ki az eredmények kapcsán Cristopher Mattheisen vezérigazgató.

Előretekintve az év hátralévő részére azt várja a menedzsment, hogy a piaci környezet változatlanul kihívásokkal teli marad, ennek ellenére továbbra is arra számítanak, hogy bevételek változatlanok maradnak vagy legfeljebb 2 százalékkal csökkennek, a működéshez kapcsolódó EBITDA pedig 4-6 százalékkal csökken. A macedóniai ingatlan tranzakció miatt a beruházások 90 milliárd forint körül lesznek a 2012-ben történt spektrum akvizíció nélkül számolva, ellentétben a korábbi célkitűzéssel, miszerint a beruházások a 2011. évivel megegyező szinten maradnak. Ugyanakkor, mivel az új és a régi macedóniai épületek értéke közötti különbözetet 6 év alatt, éves részletekben kell kifizetni, a tranzakciónak várhatóan elhanyagolható hatása lesz az idei évi cash flow-ra - emeli ki a cégvezető.

Az egyes szegmenseket vizsgálva az derül ki, hogy a mobil bevételek 1,3 százalékkal csökkentek tavalyhoz képest, 78,9 milliárd forintot tettek ki a harmadik negyedévben, ezen belül a mobil hang alapú bevételek 5,4 százalékkal 52,9 milliárd forintra estek, és ezt csak részben tudta ellensúlyozni a mobil internet megnövekedett forgalma.

A vezetékes bevételek 6,5 százalékkal 54,8 milliárd forintra estek vissza a cég beszámolója szerint, ezen belül nagyobb mértékben estek vissza a hang alapú- és adatbevételek, amit részben ellensúlyozott a magasabb TV és egyéb vezetékes bevételek. A fentiek mellett a rendszerintegrációs és informatikai bevételek 13,8 százalékkal 11,2 milliárd forintra csökkentek, míg az energiaszolgáltatásból származó bevételek 5,2 milliárd forintot tettek ki a tavalyi harmadik negyedév 0,6 milliárdja után.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!